Sıçanlarda kısa, orta, uzun zincirli yağ asitlerinin büyüme hormonu, insülin benzeri büyüme faktörü 1, insülin ve hormona duyarlı lipaz düzeylerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of short, medium, long chain fatty acids on growth hormone, insulin like growth factor 1, insulin and hormone sensitive lipase levels in rats
  1. Tez No: 858223
  2. Yazar: AYŞEGÜL EMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE BEYAZÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kombine kısa (KZYA), orta (OZYA) ve uzun (UZYA) zincirli yağ asitlerinin büyüme hormonu (GH), insülin benzeri büyüme faktörü-1 (IGF-1), insülin ve hormona duyarlı lipaz (HSL) gibi hormonların serum/doku konsantrasyonu üzerindeki etkilerine dair veriler azdır. Bu çalışmanın amacı kısa, orta ve uzun zincirli yağ asitlerinin kombine kullanımının GH, IGF, İnsülin ve HSL salgılanması üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu amaçla çalışmada kısa zincirli yağ asitlerinden bütirik asit (BA), orta zincirli yağ asitlerinden kaprilik asit (KA) ve uzun zincirli yağ asitlerinden oleik asit (OA) kullanıldı. Çalışmada 56 adet erkek wistar cinsi sıçan kullanıldı. Sıçanlar rastgele kontrol grubu, bütirik asit grubu (BA), kaprilik asit grubu (KA), oleik asit grubu (OA), bütirik asit+kaprilik asit grubu (BA+KA), bütirik asit+oleik asit grubu (BA+OA), kaprilik asit+oleik asit grubu (KA+OA) ve bütirik asit+kaprilik asit+oleik asit grubu (BA+KA+OA) olmak üzere 8 alt gruba ayrıldı ve 21 gün süresince sıçanlara oral olarak uygulandı. Çalışma sonunda sıçanlardan alınan serum örneklerinden GH, IGF, İnsülin ve HSL düzeyleri ELİSA yöntemi ile belirlendi. BA uygulaması GH, IGF1, insülin seviyelerini düşürürken HSL seviyesi üzerinde anlamlı bir etkisi gözlemlenmedi. KA uygulaması HSL seviyesini artırırken GH, İnsülin ve IGF-1 seviyeleri üzerinde ise anlamlı bir etki saptanmadı. OA uygulaması GH, HSL seviyesini artırırken IGF-1 ve insülin üzerinde anlamlı bir etki göstermedi. KA uygulaması glikoz seviyesini artırırken BA ve OA uygulamaları glikoz seviyeleri üzerinde anlamlı bir etki göstermedi. BA, KA ve OA uygulamalarının ağırlık üzerine etkisi gözlemlenmedi. Yağ asitlerinin kombine uygulanması GH seviyesini artırırken, insülin, IGF-1 ve HSL seviyelerini azalttı. Sonuç olarak, kısa, orta ve uzun zincirli yağ asitlerinin GH, IGF-1, HSL ve insülin üzerindeki etkilerini gözleyebilmek için daha uzun süreli ve kapsamlı çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
There are few data on the effects of combined short (SCFA), medium (MCFA) and long (LCFA) chain fatty acids on serum/tissue concentrations of hormones such as growth hormone (GH), insulin-like growth factor-1 (IGF-1), insulin and hormone-sensitive lipase (HSL). The aim of this study was to investigate the effects of combined use of short, medium and long chain fatty acids on GH, IGF, insulin and HSL secretion. For this purpose, butyric acid (BA) from short chain fatty acids, caprylic acid (CA) from medium chain fatty acids and oleic acid (OA) from long chain fatty acids were used. In the study, 56 male wistar rats were used. The rats were randomly divided into 8 subgroups as control group, butyric acid group (BA), caprylic acid group (CA), oleic acid group (OA), butyric acid+caprylic acid group (BA+CA), butyric acid+oleic acid group (BA+OA), caprylic acid+oleic acid group (CA+OA) and butyric acid+caprylic acid+oleic acid group (BA+CA+OA) and administered orally to rats for 21 days. At the end of the study, GH, IGF, insulin and HSL levels were determined by ELISA method in serum samples obtained from rats. BA administration decreased GH, IGF1, insulin levels, while no significant effect on HSL level was observed. CA administration increased HSL levels, but had no significant effect on GH, insulin and IGF-1 levels. OA treatment increased GH, HSL levels, but had no significant effect on IGF-1 and insulin levels. CA treatment increased glucose levels, while BA and OA treatments had no significant effect on glucose levels. BA, CA and OA treatments had no effect on weight. Combined administration of fatty acids increased GH levels, but decreased insulin, IGF-1 and HSL levels. In conclusion, more long-term and comprehensive studies are needed to observe the effects of short, medium and long chain fatty acids on GH, IGF-1, HSL and insulin.