Çay çeliklerinin köklendirilmesinde ortam, pH ve hormonların etkileri
The effects of IBA, rooting media and pH on rooting of tea cuttings
- Tez No: 316322
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 7
Özet
ÇAY ÇELİKLERİNİN KÖKLENDİRİLMESİNDE ORTAM, pH VE HORMONLARIN ETKİLERİBu çalışma, çayın çelikle köklendirilmesinde köklendirme ortamının pH'sının ve IBA uygulamalarının çeliklerin köklenmesi üzerine etkilerini araştırmak amacıyla 2009-2010 yılları arasında Çaykur'a bağlı Rize Atatürk Çay ve Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü'nde yürütülmüştür. Araştırmada, Çay Enstitüsünde yapılan bir araştırma sonucunda 1977 yılında klon çelik olarak kullanılmasının uygun olduğu sonucuna varılan ve tercih edilen bir tip olan Tuğlalı 10 tipi materyal olarak ve perlit ise köklendirme ortamı olarak kullanılmıştır. Denemede, farklı pH seviyelerinin (7.0, 5.5, 3.5) ve IBA uygulamalarının (0, 4000 ppm, 6000 ppm) çeliklerin köklenmesi ve sürgün gelişimine olan etkileri incelenmiştir.Araştırma bulgularına göre, çeliklerde en iyi sonuçlar, 6000 ppm IBA uygulamasında 5.5 pH seviyesinde alınmıştır. 6000 ppm IBA'da köklenme oranı %65.26, en gelişmiş kök uzunluğu 4.90 cm, kök sayısı 4.97 adet, kök kalitesi 1.33 olarak tespit edilmiştir. Ortam pH'sının 5.5 olduğu durumda köklenme oranı %69.69, en gelişmiş kök uzunluğu 9.41 cm, kök sayısı 8.70 adet ve kök kalitesinin 1.70 olduğu görülmüştür. Çeliklerde canlılık oranında pH etkili olmuştur. Çeliklerin sürgün yapma oranı bakımından ise 3.5 pH'da (%79.28) en iyi sonuç elde edilirken, sürgün uzunluğunda da 6000 ppm IBA'da (7.96 cm) ve 3.5 pH'da (9.20 cm) en iyi sonuç elde edilmiştir. Tüm sonuçlar birlikte değerlendirildiğinde, en iyi köklenme ve kaliteli bir fidan elde etmek için 5.5 pH seviyesi 6000 ppm IBA uygulaması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF IBA, ROOTING MEDIA AND pH ON ROOTING OF TEA CUTTINGSIn this study the pH of the media and IBA applications in rooting of tea cuttings depending on the ÇAYKUR between 2009-2010 to investigate the effects of Rize Atatürk Tea and Horticultural Research Institue, was conducted. The study, a survery of Tea Research Institue in 1977 as a result of the conclusion reached is appropriate to use as a clone of cutting and preferred type of material Tuğlalı-10 as the brick and the perlite was used as a rooting medium. Trials, different pH levels (7.0, 5.5, 3.5) and IBA aplications (0, 4000 ppm, 6000 ppm), cuttings have been investigated for rooting and shoot development.According to research findings, the best results for cuttings, in 6000 ppm IBA was found to occur at the level of pH 5.5. %65.26 of 6000 ppm IBA rooting inthe most developed root lenght 4.90 cm, 4.97 units of the root, root quality was found to be 1.33. %69.69 of the rooting media is the pH level is 5.5, the most advanced 9.41 cm root lenght, root number and root quality of 8.70 units was observed to be 1.70. Vitality by cuttings pH level was effective. Rate of cutting in terms of making a 3.5 pH level of shoots (%79.28) obtained the best results, shoot lenght in the 6000 ppm IBA (7.96 cm) and 3.5 pH level (20.9 cm) the best results were obtained. All results are considered together to achieve the best rooting quality seedling pH level of 5.5 for 6000 ppm of IBA application is recommended.