Dilek Yarımadası Milli Park Alanı (Aydın; Kuşadası, Söke) Deltocephalınae (Insecta, Homoptera, Cicadellidae) türlerinin faunistik yönden incelenmesi
A faunıstic survey species of the Deltocephalinae (Insecta, Homoptera, Cicadellidae) Dilek Penınsula National Park (Aydın; Kusadası, Soke) Turkey
- Tez No: 316323
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ZEYBEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, Ege Bölgesi Aydın ili Kuşadası ve Söke ilçeleri sınırları içerisinde bulunan ve Ege denizine doğru uzanan Dilek Yarımadası Milli Park alanında dağılım gösteren Deltocephalinae altfamilyasına ait türlerin belirlenmesi amaçlanmıştır.Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından koruma altında olan Dilek Yarımadası Milli Park alanından 2011 yılında Deltocephalinae altfamilyasına ait toplam 1605 ergin örnek toplanmıştır. Toplanan örneklerin laboratuvarda standart böcek preparasyonuna göre preparasyonu yapılmış ve taksonomik yönden önem arz eden karakterleri incelenmiştir. Örnekler, Deltocephalinae taksonlarını içeren literatür ve önceden teşhisi yapılmış müze materyalleri ile karşılaştırmak suretiyle teşhis edilmiştir. Teşhis sonucu 5 tribus, 12 cinse ait 13 tür tespit edilmiştir. Bunlar Allygus modestus Scott.1876; Anoplotettix sp; Euscelis lineolatus Brulle, 1832; Proceps acicularis Mulsant & Rey 1855; Selenocephalus stenopterus Signoret, 1880; Selenocephalus conspersus (Herrich & Schaffer, 1834); Fieberiella flori (Stal, 1864); Synophropsis lauri (Horvath, 1897); Grypotes puncticollis (Herrich-Schaffer, 1834); Balclutha punctata (Fabricus, 1775); Macrosteles sexnotatus (Fallen, 1806); Psammotettix alienus (Dahlbom, 1850); Shirazia eminens Dlabola, 1977. Teşhisi yapılan türlere ait bugüne kadar ki yapılan çalışmalar incelenerek her türün; Palearktik Bölgedeki dağılımı, Türkiye'deki dağılımı, incelenen materyal sayısı ve dorsalden fotoğrafı verilmiştir. Dilek Yarımadası Milli Park alanında dağılım gösteren türlerden Shirazia eminens Dlabola, 1977 Türkiye Deltocephalinae faunası için yeni kayıt olduğu tespit edilmiş ve Allygus modestus Scott, 1876'un en yüksek populasyon yoğunluğuna sahip olduğu görülmüştür. Anoplotettix cinsine ait olduğu teşhis edilen fakat hangi türe ait olduğu belirlenemeyen örnekler üzerinde çalışmalar sürdürülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine specimens of the subfamily Deltocephalinae that found at Kuşadası and Söke, Aydın, Aegen Region and has a distribution at National Park Dilek Peninsula adjacent to the Aegean Sea.1605 mature specimens of the Deltocephalinae (subfamily) were collected from the National Park in Dilek Peninsula which is kept by Head Office of National Parks. These specimens were prepared according to standard methods in the laboratory and their taxanomic characteristics were analysed. Specimens were researched by comparing with the literature of Deltocephalinae taxons and museum materials. 13 species belonging to 12 genera and 5 tribes of the Deltocephalinae subfamily were determined. These were Allygus modestus Scott.1876; Anoplotettix sp; Euscelis lineolatus Brulle, 1832; Proceps acicularis Mulsant & Rey 1855; Selenocephalus stenopterus Signoret, 1880; Selenocephalus conspersus (Herrich & Schaffer, 1834); Fieberiella flori (Stal, 1864); Synophropsis lauri (Horvath, 1897); Grypotes puncticollis (Herrich-Schaffer, 1834); Balclutha punctata (Fabricus, 1775); Macrosteles sexnotatus (Fallen, 1806); Psammotettix alienus (Dahlbom, 1850); Shirazia eminens Dlabola, 1977. The distribution of each species in the Paleaarctic region and Turkey, the number of analysed material and a photograph of the specimen from the dorsal. Aspect is phorided Shirazia eminens Dlabola, 1977 from the Dilek Peninsula National Park is a new record for Turkey?s Deltocephalinae fauna and Allygus modestus Scott, 1976 had the highest population density. The study carry on specimens that were reported from Anoplotettix genera but it cannot be determined that these specimens belong which species.