Bazı endoperoksit, triazin ve schiff bazı gruplarını içeren bileşiklerin kristal ve moleküler yapılarının deneysel ve teorik yöntemlerle incelenmesi
Bazi endoperoksit, triazin ve schiff bazi gruplarini içeren bileşiklerin kristal ve moleküler yapilarinin deneysel ve teorik yöntemlerle incelenmesi
  1. Tez No: 316333
  2. Yazar: TUNCAY KARAKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM DİNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu çalışmada, bazı endoperoksit, triazin ve Schiff bazı gruplarını içeren bileşiklerin kristal ve moleküler yapıları deneysel ve teorik yöntemler kullanılarak incelenmiştir.İncelenen, C17H16N4O bileşiği Rize Üniversitesi, Fen Fakültesi, Kimya Bölümü laboratuvarında, C11H13Cl3O7 ve C12H15Cl3O6 bileşikleri Ege Üniversitesi, Fen Fakültesi, Kimya Bölümü laboratuvarında, C11H11N3OS, C14H13N5OS, C13H10N5OS, C30H30N3O2SCl, C25H30N4OS ve C11H17N3S bileşikleri ise Fırat Üniversitesi, Fen Fakültesi, Kimya Bölümü laboratuvarında sentezlenmiş ve kırınım verileri Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fizik Bölümü Kristalografi Laboratuarındaki STOE IPDS-II difraktometresinde toplanmıştır.Bileşiklerin yapıları direkt yöntemler ile SHELXS97 programı kullanılarak belirlenmiştir. Atomik parametrelerin arıtılması, tam-matris en küçük kareler ve fark-Fourier yöntemleri ile SHELXL97 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Deneysel çalışma sonuçlarını desteklemek amacıyla Gaussian 03W ve GaussView 4.1.2 paket programları kullanılarak AM1, PM3, Hartree-Fock (HF) ve Yoğunluk Fonksiyoneli Teorisi (Density Functional Theory, DFT) yöntemleri ile bileşiklerin moleküler geometrileri, IR, NMR ve UV-VIS spektrumları teorik olarak belirlenmiştir. Moleküllerin enerjileri, yük dağılımları, dipol momentleri, moleküler elektrostatik potansiyelleri ve sınır moleküler orbitalleri (HOMO ve LUMO) hesaplama yoluyla ayrıca elde edilmiştir. Teorik hesaplamalar için baz seti olarak 6-31G(d) seçilmiştir. Teorik ve deneysel sonuçlar karşılaştırıldığında, aralarında iyi bir uyumun olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, the crystal and molecular structures of some endoperoksit, triazine and Schiff base containing compounds were evaluated both experimentally and theoretically.C17H16N4O compound has been synthesized in Chemistry Laboratory of Chemistry Department, Rize University. C11H13Cl3O7 and C12H15Cl3O6 compounds have been synthesized in chemistry Laboratory of Chemistry Department, Ege University. C11H11N3OS, C14H13N5OS, C13H10N5OS, C30H30N3O2SCl, C25H30N4OS and C11H17N3S compounds have been synthesized in chemistry Laboratory of Chemistry Department, Ege University and the diffraction data was collected on a STOE IPDS-II diffractometer in Crystallography Laboratory of Physics Department, Ondokuz Mayıs University.The crystal structures of the molecules were solved by SHELXS97 software using direct methods and the atomic parameters were refined by SHELXL97 software using full-matrix least-squares and difference-Fourier methods. To support the experimental results, the molecular geometries, IR, NMR and UV-VIS spectra of the compounds have been determined theoretically by AM1, PM3, Hartree-Fock (HF) and Density Functional Theory (DFT) methods using Gaussian 03W and GaussView 4.1.2 softwares. The molecular energies, charge distributions, dipole moments, molecular electrostatic potentials and frontier molecular orbitals (HOMO and LUMO) have also been calculated theoreticaly computationally. The 6-31G(d) was chosen as basis set for the theoretical calculations. When the experimental and theoretical results were compared, it was seen that there has been a good agreement between them.