İlköğretim matematik öğretmeni adaylarının çoklu temsiller kullanılarak problem çözme algılarının açınsanması
Exploring elementary mathematics pre-service teachers' perception of using multiple representations while problem solving
  1. Tez No: 316373
  2. Yazar: ŞEBNEM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKERİYA KARADAĞ, YRD. DOÇ. DR. ZERRİN AYVAZ REİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada ilköğretim matematik öğretmeni adayların çoklu temsiller kullanılarak problem çözme algılarına etki eden faktörler araştırılmıştır. Çalışmayı kavramlar ve uygulama olarak iki ana bölümle ifade etmek uygundur.Genel kavramlar kısmında; birinci bölümde; genel olarak problem çözme kavramı, matematikteki yeri ve önemine değinildikten sonra, temsil ve çoklu temsil, açınsayarak öğrenme, dijital yerliler ve Dinamik Etkileşimli Matematik Öğrenme Ortamları kavramları ile ilgili bilgileri içeren bölümler yer almaktadır. Problem cümlesi ve bu cümleye bağlı alt problemler ile varsayımlar, sınırlılıklar, araştırmada kullanılan tanımlar verilmektedir.İkinci bölümde ise; araştırmanın çıkış noktasını ve kavramsal ağ örgüsünü oluşturacak olan literatür bilgisine yer verilmektedir. Eğitimde matematiğin yeri ve önemine değinildikten sonra, problem ve problem çözme kavramları ele alınmıştır. Özellikle alt başlıklar olarak; problem çözme, problem çözme öğretiminin önemi, problemin anlaşılması, problem çözme stratejileri, Polya'nın problem çözüm adımları verilmiştir.Üçüncü bölümde ise; araştırmada kullanılan yöntem, teknik ve materyaller ile ilgili ayrıntılı bilgilere yer verilmektedir.Uygulama kısmında; tezin dördüncü bölümünde çalışma grubu ile yapılan uygulamalar ve bu uygulamalardan elde edilen verilerin analzileri sonuçları ile beraber sunulmaktadır. Uygulamanın yapılış süreci anlatıldıktan sonra tasarlanan materyal ve eğitim içeriği ile ilgili bilgiler verilmiştir.Son bölüm olan beşinci bölüm; bulgular ışığında yapılan yorumları ve bu yorumların literatür bilgisiyle desteklenmiş tartışmalarını içermektedir. Yapılan analizlerin sonuçları ilgili tablo ve/veya grafikler eşliğinde sunulmuştur. Konu ile ilgili yapılan çalışmalara bağlı olarak elde edilen sonuçlara da yer verilmiştir. Yine bu son bölüm içerisinde yapılan çalışma ile ilgili bir değerlendirme bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research the factors, which effect mathematics pre-service teachers? perception of problem solving by using multiple representations, are presented. The study could be separated in two fundamental parts.In the part of general concepts, first part, generally concept of problem solving, importance of them in mathematics are discussed then the concepts of representations, multiple representations, explorative learning, digital natives, Dynamic and Interactive Learning Environments are detailed. The main problem and sub-problems, limitedness and definitions of the research are given.In the second part, the main reason of the research and literature review, which build the conceptual network, are given. Before explaining the concept of problem and problem solving, the importance of mathematics in education is discussed. The subtitles of that discussion are problem solving, importance of problem solving training, the strategy of problem solving and the problem solving steps of Polya.In the third part of the research, the method, technics and materials are detailed.The forth part of the research contains the applications on working group and, the data, which are obtained those applications, and all of the results of their analysis. After the process of that application explained, the materials and the content of the training are detailed.In the final part, fifth part, the discussions, which are depended on findings and supported with literature review, are given. The results, obtained from the analysis, are presented with tables and figures. The final evaluations are also given.