Çevresel kurşun kirliliğinin çocuk süt dişlerinde biyoizleme yöntemi ile araştırılması
- Tez No: 31639
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
48 6. ÖZET Bu çalışmada, Ankara'nın çeşitli semtlerinde trafiği yoğun ve kontrol olarak seçilen trafiği az yoğun bölgelerde yaşa yan çocukların süt dişi kurşun konsantrasyonları, yaş, cinsiyet ve diş tipi parametreleri gözönüne alınarak incelenmiş ve so nuçlar istatiksel olarak değerlendirilmiştir. Süt dişlerinde kurşun tayini ilk kez birarada kullanı lan“şelasyon - ekstraksiyon”ve“yanklı kuvars tüp atom yaka lama”teknikleri ile alevli atomik absorpsiyon spektrofotometre- sinde (FAAS) yapılmıştır. FAAS yönteminin duyarlığı, bu iki tekniğin birarada kullanılmasıyla yaklaşık 12 kez arttırılmıştır. Yaptığımız ölçümlerde, şehir trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde yaşayan çocukların diş kurşun konsantrasyonları, trafiği az olan bölgede yaşayanlara göre artış göstermektedir. İki grup arasında p0,05). Kızlar ve erkekler ara sında yapılan karşılaştırmada ise maruz grupta erkeklerde kız lara göre artış gözlenmiştir (p < 0,05). Kontrol grubunda ise anlamlı bir fark bulunamamıştır. Yine. 6-9 yaş ve 10 - 12 yaş grupları arasında gerek maruz ve gerekse kontrol grubunda anlamlı bir fark bulunama mıştır (p> 0,05).
Özet (Çeviri)
49 7. SUMMARY In this study, lead concentrations were evaluated in the deciduous teeth of children living in a heavy trafic and low trafic areas in Ankara by taking into consideration the parame ters of sex, age, and type of tooth. Lead determination in deciduous teeth, was made with flame atomic absorption spectrophotometer combining the technique of“chelation - extraction”and“slotted quartz tube - atom trapping”for the first time. The senivity of FAAS method was improved approximately twelvefold with the use of these two techniques. In the measurements, children living in heavy trafic areas have significantly higher lead tooth levels than those of children from low trafic areas (p < 0,001). Lead levels were determined among various deciduo us tooth types. But there was no significant differences between tooth types of control group and exposed group (p > 0,05). On average boys have significantly higher lead tooth levels than girls in exposed group. But, there was no significant difference, between lead tooth levels of boys and girls in control group. Mean tooth - lead levels do not differ between 6-9 and 10-12 age in exposed group and control group (p > 0,05).