Bazı ziziphora uçucu yağlarının fare yüzme performansı üzerine etkileri
  1. Tez No: 31640
  2. Yazar: BAHAR TECİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu tezde, deneysel bir depresyon modeli olan fare yüzme testi üzerinde Ziziphora tenuior L, Ziziphora taurica M.Bieb subsp. taurica J.R.Edmondson ve Ziziphora taurica M.Biebsubsp.(Boiss.)P.H.Davis uçucu yağlarının etkileri incelenmiştir. Ayrıca, bu uçucu yağların akut letal toksisiteleri belirlenmiştir. Sözkonusu uçucu yağların genel davranış üzerindeki etkileri de gözlenmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre, bu Ziziphora uçucu yağları farelerdeki yüzme süresini kısaltmaktadır. Yüzme süresindeki bu kısalma, büyük bir olasılıkla, uçucu yağların toksik özelliklerinden değil, sedatif etkisinden kaynaklanmaktadır. Farelerdeki akut letal toksisite deneyleri de incelenen uçucu yağların düşük akut toksisitelerinin olduğunu göstermektedir. Elde edilen sonuçlar literatür verileri ışığında tartışılmıştır. -5-
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, effects of the essential oils obtained from Ziziphora tenuior L, Ziziphora taunca M.Bieb subsp. taunca J.R.Edmondson ve Ziziphora taurica M.Bieb subsp. cleonioides (Boiss.) P. H.Davis were investigated on mouse swimming test which is a experimental model of depression. Furthermore, acute lethal toxicities of these essential oils were estimated. Effects of the mentioned-essential oil on general behaviour of mice were observed as well. According to the results obtained here, these Ziziphora oils reduce the swimming time in mice. There is high likelihood that this reduction in the swimming time is due to sedative action of these essential oils rather than their toxic properties. Acute lethal toxicity experiments in mice also revealed that the essential oils investigated possess relatively lower toxicities. The results obtained were discussed on the basis of literature data. -6-