Yerleşim birimlerinde yapılacak temel kazılarında mini basamak patlatma sisteminin uygulanabilirliği
Applicability of mini bench blasting system in the foundation excavation unit of settlements
- Tez No: 316398
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÜMİT ÖZER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 102
Özet
YERLEŞİM BİRİMLERİNDE YAPILACAK TEMEL KAZILARINDA,MİNİ BASAMAK PATLATMASİSTEMİNİN UYGULANABİLİRLİĞİGünümüzde, şehirleşmenin ve yoğun nüfus artışının da etkisiyle, yerleşim birimlerinde konut, ulaşım ve altyapı ihtiyacı daha da önem kazanmıştır. Bu ihtiyacı karşılamak için yapılan metro, alt yapı ve konut inşaatlarında, yeraltında ve zeminde karşılaşılan kaya birimlerinin sert olması, patlatmalı kazı yapılmasını kaçınılmaz kılmaktadır.Özellikle büyük şehirlerde son yıllarda çok büyük konut inşaat projeleri faaliyete geçmekte ve bu inşaatlarda büyük miktarda hafriyatların kaldırıldığı temel kazıları yapılmaktadır. Temel kazıları sırasında karşılaşılan kaya birimlerinin sert ve sağlam yapıda olmaları klasik makineli kazıları yetersiz ve verimsiz kılmakta ve dolayısıyla temel kazıları için patlatmalı kazı zorunluluğu doğmaktadır.Bu çalışmada amaç; yerleşim birimlerindeki sert ve sağlam yapılı kaya birimlerinde yapılacak temel kazılarında, mini basamak patlatma metodunun uygulanabilirliğini ortaya koymaktır.İstanbul İli, Üsküdar İlçesi, Acıbadem Akasya Evleri İnşaatı patlatmalı temel kazısı kapsamında öncelikle söz konusu sahaya uygun patlatma düzeni önerilmiş ve sonrasında önerilen tasarım incelenmiştir. İncelemeler sonucunda yapılan atımlara ait titreşim ölçer cihazlar ile elde edilen sonuçların ulusal ve uluslararası hasar normları açısından da hasar yaratmadığı anlaşılmıştır.Bu çalışma kapsamında yapılan mini basamak patlatma atımlarının yerleşim birimlerinde yapılacak temel kazılarında, kontrollü patlatma tasarımı ilkeleri ışığında rahatlıkla uygulanabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
APPLICABILITY OF MINI BENCH BLASTING SYSTEM IN THE FOUNDATION EXCAVATION UNIT OF SETTLEMENTSIn today?s world, the needs of housing, transportation, and infrastructure have become all the more pressing due to urbanization and rapid population increase. Since rock formations encountered on the ground and underground during subway, infrastructure, and housing constructions, the application of blasting technology in excavation is inescapable.In recent years, large housing construction projects have been carried out especially in metropolitan areas in Turkey, involving foundation excavations giving rise to great amounts of earthmoving. Since rock units encountered during foundation excavations are usually hard and solid, excavations with conventional machinery prove to be inadequate and unproductive, hence the necessity for the application of blasting technology.The aim of this study is to demonstrate the feasibility of the method of mini bench blasting during foundation excavations on hard rock units in settlement areas.For this study, a blasting design is proposed regarding the foundation excavation in the Akasya Housing Project, Üsküdar, Istanbul. The proposed design is researched in detail. This research demonstrates that the data produced by vibration meters relating to blasting shots point to no damage in terms of national and international norms of damage.The result of the study is that mini bench blasting shots can be applied without any risks under the light of principles of controlled blasting in foundation excavations in settlement areas.