Lojistik servis sağlayıcı seçim kriterlerinin geliştirilmesine ve önceliklendirilmesine organizasyonel kültürün etkisi
Influence of organizational culture on development and prioritisation of logistics service provider selection criteria
- Tez No: 316416
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK YILMAZ BÖREKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Üçüncü Parti Lojistik Servis Sağlayıcı (3PL) seçimi çok kriterli bir karar verme uygulamasıdır. Bu uygulama sırasında karar vericilerin kriter seçimi, önceliklendirme ve ağırlıklandırma yaparken organizasyonel kültürün etkisi altında kaldıkları düşünülmektedir. Bu çalışmada 3PL seçiminde organizasyonel kültür etkisinin varlığına cevap aranmıştır.Çalışma için veri toplama yöntemi olarak internet üzerinde anket hizmeti veren ticari bir sitede anket hazırlanmış ve bu anket bağlantısı çoğunluğu İstanbul'da faaliyet gösteren firmalardaki ilgili personele elektronik posta vasıtası ile gönderilmiştir. Bu çalışmada, organizasyonel kültür ölçümünde GLOBE (Global Leadership and Organizational Effectiveness) çalışmasının (House ve diğ., 2004) üretim ve servis yönetimine adaptasyonu (Naor ve diğ., 2010) kullanılmıştır. GLOBE çalışmasının kültür boyutlarına ilave olarak Türk kültüründe kendini gösteren paternalizm kültür boyutu da Aycan'dan (2001) üretim ve hizmet yönetimine adapte edilerek ölçülmüştür. 3PL seçim kriterleri ise Bottani ve Rizzi (2006) ve Jharkharia ve Shankar'dan (2007) adapte edilmiştir.Kültür boyutlarıyla, kriterlere ait önem seviyeleri ve öncelik sıraları arasındaki ilişki düzeylerini belirlemek üzere sırasıyla t-testi ve Wilcoxon sıra toplam testleri yapılmıştır.Oluşturulan hipotezlerin test edilmesi ile benzer kültürel boyutlara sahip firmaların 3PL firmalarını tercih ederken hangi kriterlere önem verdikleri ortaya çıkarılmıştır. Elde edilen sonuçların büyük bir pazara sahip olan 3PL sektörü için müşterileri ile kuracakları işbirliği ve geleceğe yönelik ne tür yönetimsel adımlar atmaları gerektiği konusunda fayda sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Third Party Logistics Service Provider (3PL) selection is a multi-criteria decision making process. During this process it has been thought that decision makers are affected by their organizational culture when they are developing, prioritizing and weighting the selection criteria.In this study, whether the firms having different cultural orientations differ in terms of the importance and the weights they give to the 3PL selection criteria is investigated. Moreover, the findings of this study are considered to be a guide for the 3PL firms in terms of their future cooperation with their customers and what executive steps to take for their future plans.For data collection, a survey was posted in a commercial survey site and links were sent to the companies mostly operating in Istanbul via e-mail. To measure organizational culture, an adaptation of the GLOBE cultural scale (House et al., 2004) to operations management by Naor et al. (2010) is used. Since paternalism is a cultural dimension observed in Turkish culture (Aycan, 2001), it is included in our culture scale besides Globe dimensions and measured by adapting Aycan (2001)?s paternalism scale to operations management. 3PL selection criteria measurement is done by adapting items from Bottani and Rizzi (2006) and Jharkharia and Shankar (2007).T-test was conducted to find the relation between cultural dimensions and selection criterion importance levels. Moreover, with the help of a ranking question added in the survey, non-parametric tests were conducted to analyze the relationship between the cultural dimensions and the prioritization levels of the selection criteria.With the completion of the study, expectations of the firms having similar cultural dimensions from the 3PL firms have been revealed. These results are valuable for 3PL and 4PL sector having a huge market, in terms of future cooperation with their customers and what executive steps to take for future plans.