İstanbul-Belgrad ormanı'nın cerambycıdae (Coleoptera) türleri
Longhorn beetles of Istanbul-Belgrade forest
- Tez No: 316418
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL SELMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Entomolojisi ve Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma 2011-2012 yılları içerisinde İstanbul-Belgrad Ormanı'nda gerçeleştirilmiştir. Çalışmanın amacı araştırma alanındaki Cerambycidae (Coleoptera) türlerinin yayılışlarını, konukçu bitkileri, biyolojilerini ve morfolojilerini incelemektir. Çalışmaya başlamadan önce konu ile ilgili literatür incelenmiştir. Ormanda zarar yapan ve devamlılığını tehlikeye sokan önemli tehditlerden birisi olan böcekler içerisinde Cerambycidae (Teke böcekleri) türleri önemli bir yer tutmaktadır. Bu türler ülkemizdeki iğne yapraklı ve yapraklı orman ağaçlarında zarara yol açmaktadır.Genellikle büyük yapılı olan bu familyadaki böcekler gayet iyi gelişmiş olan antenleri ile tanınırlar. Özellikle anteni meydana getiren parçaların ikincisi, diğerlerine göre belirgin bir biçimde kısadır. Bu da Cerambycidae familyasını diğer Coleoptera familyalarından ayıran en belirgin özelliktir. Erginleri daha çok çiçeklerden yararlanırlarsa da yaprak ve kabukları da yerler. Tüm zararı larvaları yapar. Generasyon süreleri bir ya da çok yıllıktır.Çalışmamızda Cerambycidae türleri çeşitli yöntemlerle yakalanıp sistematik bir şekilde incelenmiştir. Araştırma sonucunda 5 altfamilya, 21 tribus, 33 cinse ait 47 tür tespit edilmiştir. Çalışmamızda Marmara Bölgesi 2, Trakya Bölgesi için 8 ve Belgrad Ormanı için 24 yeni kayıt saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between the years of 2011-2012 in Belgrad Forest of İstanbul. Distributions, host plants and morphologies of the Cerambycidae species of Belgrad Forest were investigated by this study. At the beginning of this study, all available literature checked. One of the major threats that jeopardize the continuity of the forests Longhorn beetles various species in Turkey are damaged on (coniferous and broadleaved) trees.The Cerambycids are generally large insects which are known by their shorter second antenna part. The adults prefer flowers rather than leaves and bark. The most hurmful life stage of Cerambicides is larvae. These insects are univoltine or multivoltine.The collected specimens are identified and evaluated systematically. As the results of identification of these specimens, 47 species belonging to 5 subfamily, 21 tribus, 33 genus determined. By this study 2 species for Marmara Region, 8 species for European Turkey and the 24 species for Belgrade Forest are new records according to the available literature.