Belgrad ormanı ve İTÜ kampüsündeki karaçam (Pinus nigra Arnold.) yapraklarında kükürt birikimi
Sulphur accumulation in Austrian pine (Pinus nigra Arnold.) needles in Belgrad forest and ITU campus garden
  1. Tez No: 90639
  2. Yazar: BERİL KAYAÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. DOĞAN KANTARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak İlmi ve Ekoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET BELGRAD ORMANI VE İTÜ KAMPÜSÜNDEKİ KARAÇAM (Pinus nigra Arnold.) YAPRAKLARINDA KÜKÜRT BİRİKİMİ İstanbul son yıllarda hızla artan nüfusu ve bu nüfus artışına bağlı olarak meydana gelen trafik ve ısınma amaçlı düşük kalitede linyit kömürü kullanılması sebebiyle yoğun bir hava kirliliği baskısı altodadır. Özellikle şehir merkezinde hava akımlarının yetersiz olduğu çanak şeklindeki arazi üzerindeki ve yüksek binalar arasındaki yerleşimlerde (Topkapı, Şişli) hava kirliliği insanlar ve bitkiler üzerinde çok olumsuz etkiler yapmaktadır. İTÜ kampusunun şehir merkezinden uzak olması nedeniyle hava kirliliğinden daha az etkilendiği düşünülmektedir. Ancak yapılan gözlemler sonucunda İTÜ kampusunun içinde yer alan ağaçlandırma sahasındaki karaçam iğne yapraklarında asit sis ve çiğin yapraklar üzerinde birikmesi sonucunda oluşan sarı lekelere rastlanmıştır. Bu çalışmada gaz zararlarının gözlendiği İTÜ kampusu içinde bulunan karaçam ağaçlandırma alanlarında 3 adet, kontrol amacıyla da Belgrad Ormanı'ndaki karaçam ağaçlandırma alanlarından 3 adet örnek alan seçilmiştir. Seçilen bu örnek alanlarda ocak-aralık 1998 tarihleri arasında 12 ay boyunca 1. (1998 yılı), 2. (1997 yılı), 3. (1996 yılı) ve 4. (1995 yılı) yaşlı iğne yaprak örnekleri alınarak hava kirliliğinin etkisi, yapraklardaki kükürt birikimleriyle incelenmiştir. Ayrıca İTÜ kampusu içinden ve Belgrad Ormanı'ndan seçilen örnek alanların her birinden alınan 1., 2., 3., 4. yaş karaçam iğne yapraklarında ocak-mart-mayıs-temmuz-eylül-kasım 1998 ayları için yıkanmış yapraklardaki kükürt oram bulunmuştur. Böylece yıkanmış iğne yapraklarla, yıkanmamış iğne yaprakların kükürt oranları arasındaki fark ortaya konulmuştur. Bu çalışma sonucunda İTÜ kampusu içindeki karaçam ağaçlandırmalarında yapraklardaki kükürt oram en yüksek 2. örnek alanda, mart ayında ve 1995 yılı 4. yaş iğne yapraklarında 9927 ppm, en düşük 1. örnek alanda, ocak aymda ve 1997 yılı 2. yaş iğne yapraklarında 3482 ppm olarak bulunmuştur (yıkanmamış yapraklarda). Belgrad Ormanı içindeki karaçam ağaçlandırmalarında ise yapraklardaki kükürt oram en yüksek 1. örnek alanda, mart aymda ve 1995 yılı 4. yaş iğne yapraklarında 9370 ppm, en düşük 3. örnek alanda, ağustos aymda ve 1998 yılı 1. yaş iğne yapraklarında 3614 ppm bulunmuştur (yıkanmamış yapraklarda). Yıkanmış iğne yapraklarda ise; İTÜ kampusu içinde karaçam ağaçlandırma alanlarında kükürt oram en yüksek 2. örnek alanda, temmuz aymda ve 1996 yılı 3. yaş iğne yapraklarında 5450 ppm, en düşük 1. örnek alanda, ocak aymda ve 1997 yılı 2. yaş iğne yapraklarında 2024 ppm olarak bulunmuştur. Belgrad Ormanı içindeki örnek alanlardan alman yıkanmış iğne yapraklardaki kükürt oram en yüksek 2. örnek alanda, mayıs ayında ve 1996 yılı 3. yaş iğne yapraklarında 5147 ppm, en düşük 1. örnek alanda, temmuz ayında ve 1998 yılı 1. yaş iğne yapraklarında 2114 ppm olarak bulunmuştur. İstanbul ve çevresindeki hava İdrliliğinin boyutlarını ortaya koymak için yapılan bu çalışma sonucunda İTÜ kampusu içinden seçilen örnek alanlarda da, Belgrad Ormanı'ndan seçilen örnek alanlarda da yıkanmış iğne yapraklardaki kükürt oranlarının yıkanmamış iğne yapraklardaki kükürt oranlarından yan yarıya düşük olduğu görülmüştür. Çünkü; iğne yaprak üzerinde toz vb. gibi tanecikler kuru depolanma ile birikmiştir. İğne yaprakların yıkanması sonucu ise toz tanecikleri yaprak üzerinden akıp gitmiştir. İTÜ kampusu içinden seçilen örnek alanlar ile Belgrad Ormanı'ndan seçilen IX «C Wm^GGAIttM KUMUömek alanlarda (1998) 1. yaş iğne yapraklarından (1995) 4. yaş iğne yapraklarına doğru kükürt oranının arttığı bulunmuştur. Bu kükürt oranları İTÜ kampusunun ve kontrol amacıyla alman Belgrad Ormanı'nın yoğun bir hava kirliliği etkisi altında olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca her iki alandan da alman iğne yaprak kesitlerinde yapılan mikroskopik incelemeler ve çekilen fotoğraflarla hava kirliliğinin etkisi açıkça görülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY SULPHUR ACCUMULATION IN AUSTRIAN PINE (Pinus nigra Arnold.) NEEDLES IN BELGRAD FOREST AND ITU CAMPUS GARDEN It is a well known fact that Istanbul is faced with an intensive air pollution problem in recent years caused mainly by the consumption of fossil fuels (fuel and coal). Particularly in concave shaped city centrum where air circulation is not effective, air pollution causes health problems on people and vegetation living among high and intensive buildings (i.e. Topkapi and Şişli). It is generally thought that İTÜ campus is not very much affected from the air pollution as it is not very close to the centrum. However, yellow points (an air pollution symptom) were observed on the needles of conifers in the plantation area, possibly caused by acidic fog and dew. 3 sampling points were determined from both İTÜ campus and Belgrad forest Austrian Pine plantations to make comparison. In these sampling points, from 1 to 4 year old needle samples were collected for 12 months in order to investigate the sulphur accumulation caused by air pollution. Additionally, sulphur ratio for washed needles of 1998 January, March, May, July, September and November months were found for both sampling sites. Hence, the difference in sulphur concentrations of washed and unwashed needle sanples were put forward. According to analysis the highest sulphur accumulation ratio was found in İTÜ campus Austrian pine plantation at 2. sampling point, in march, at 4-year-old pine needles as 9927 ppm and the lowest sulphur accumulation ratio was found at 1. sampling point, in January, at 2-year-old pine needles as 3482 ppm (in unwashed samples). The highest sulphur accumulation ratio was found in Belgrad Forest Austrian pine plantation at 1. sample point, in march, at 4 year old pine needles as 9370 ppm and the lowest sulphur accumulation ratio found at 3. sample point, in august, at 1 -year-old pine needles as 3614 ppm (in unwashed samples). In the washed needles the highest sulphur accumulation ratio was found in İTÜ campus Austrian pine plantation at 2. sample point, in July at 3-year-old pine needles as 5450 ppm and the lowest sulphur accumulation ratio was found at 1. sampling point, in January, at 2-year-old pine needles as 2024 ppm. In the washed needles the highest sulphur accumulation ratio was found in Belgrad Forest Austrian pine plantation at 2. sample point, in may, at 3 -year-old pine needles as 5147 ppm and the lowest sulphur accumulation ratio was found at 1. sample point, in July, at 1 -year-old pine needles as 21 14 ppm. Consequently it is found in this study that the sulphur content of washed needle samples were half of the unwashed ones in both sampling sites. This might stem from dry deposition on needles. Furthermore, it is found that the sulphur content of needles increased from 1 year old (1998) needles to 4 year old (1995) needles. XIThe results we achieved show that both İTÜ campus and Belgrad Forest are under the pressure of air pollution. Moreover the microscopic photos of profiles of pine needles and our other observations show clearly the affects of air pollution over our research area. XII