Kanserli hastaların biyolojik sıvılarında neopterin ve dihidropteridin redüktaz (DHPR) aktivitesinin saptanması ve klinik öneminin değerlendirilmesi
- Tez No: 31643
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
90 ÖZET Son yıllarda hücresel immünitenin aktivasyonuna bağlı olarak neopterin düzeylerinin arttığı tespit edildiğinden, hücresel immünite ile ilişkili çeşitli patolojik olaylarda bir biyogösterge olabileceği ileri sürülmektedir. Bu çalışmada idrar neopterin düzeyleri, DEAE reçine içeren kolon ile ön temizlemeyi takiben HPLC tekniği ile saptanmıştır. Özellikle aktif dönemdeki lösemili hastalarda idrar neopterin düzeyleri kontrol grubuna kıyasla önemli ölçüde yüksek bulunmuştur. Pterin metabolizmasında rol oynayan en önemli enzim olan DHPR, spektrofotometrik olarak kanda ölçülmüş ve özellikle aktif lösemili hasta gruplarında DHPR aktivitesinin önemli ölçüde azaldığı sap tanmıştır. Kanserli hastaların aktif ve inaktif dönemlerinde idrar neopte rin ve kan DHPR aktivitesinin izlenmesinin hastalığın tanı ve seyri nin belirlenmesi için klinikte yararlı olabileceği, bu iki parametre nin biyogösterge olabileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
91 SUMMARY Since neopterin level enhances due to activation of cell-mediated immunity, it has been considered that neopterin level could be a biomarker in various pathological cases relevant to cell-mediated immunity, in recent years. In this study, urine neopterin level was determined by HPLC, following a prepurification by a column containing DEAE resin. In particular, Neopterin levels of the patients with leukemia in active stage have been found significantly high in comparison with the control. DHPR which is the most significant enzyme in pterin metabolism has been determined in blood spectrophotometrically, and it has been found that DHPR activity in the patient with leukemia significantly diminished. It can be useful in clinics to monitor blood DHPR activity and urine neopterin level in active and inactive stages of the patients with leukemia, It has been found that these two parameters could be biomarkers.