Gonocytisus dirmilensis Hub-Mor üzerinde bir araştırma
- Tez No: 31644
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN TANKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
61 ÖZET Bu çalışmada endemik bir bitki olan Gonocytisus dirmi lensis Hub. -Mor. 'nın morfolojik, anatomik özelikleri araştırılmış; ön denemelerle fitokimyasal içeriğine bakı lmıştır. Bitkinin gövde, yaprak, çiçek gibi organlarının şekil, yapı ve özelikleri anlatılmıştır. Morfolojik çizimler, ayrıntıları gösterebilmek amacıyla büyütülerek çizilmiştir. Anatomik şekiller, Kloralhidrat Solüsyonu ve Sartur Reaktifi içinde hazırlanan kesilerden mikroskoptan prizma ile çizilmiş olup, karakteristik elementlerin boyutları da Lei tz-Wetzlar objektif ve oküler mikrometresi kullanarak ölçülmüştür. Bitkinin meyva ve tohumunun morfolojik ve anatomik özelikleri, ilk defa bu çalışmayla ortaya konmuştur. Fitokimyasal araştırmalar bölümünde, Burdur :Tefenni - Dirmi l'den toplanan G. dirmi lensis' de bulunan başlıca etken maddeler tesbit edilmiş ve f lavonoi t lerden viteksin ve luteolol taşıdığı kesinleşmiştir. Bu çalışma ile şimdiye kadar üzerinde araştırma yapılmamış olan bu endemik bitkinin morfolojik, anatomik ve fitokimyasal özelikleri incelenmiştir. Bundan sonraki çalışma programında alkaloitlerinin yapısı aydınlatılmaya çalışılacak ve çalışmalar bu yönde devam edecektir.
Özet (Çeviri)
62 SlJMMArfcY In this research morphological and anatomical characteristics of an endemic plant, Gonocytisus dirmi lensis Hub. -Mor. were investigated and its constituents were examined. In Botanical Part, morphological characteristics of different organs, stem, leaf, flower, fruit and seed were investigated, measured and original drawings were made; in the anatomical researches the cross and longitudinal sections were used and drawings were made by a drawing prism. This study is the first morphological and anatomical investigation of the fruit, and the seed of this species, because neither Huber-Morath the author, nor Davis have seen the fruit and the seeds. Therefore thi s is the first report of these organs. By the preliminary chemical studies it was found that yellow flowers contain mainly flavonoids, two of four were identified as vitexin and luteoline. Our next study will be on the alkaloids those found in the stem, leaves and flowers.