Bazı 2-benzoksazolinon türevleri üzerinde sentez ve analjezik etki çalışmaları
- Tez No: 31642
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
54 7. ÖZET Bu çalışmamızda, 6-açil- ve 5-kloro-6-açil-3- (4-sübstitüe benzoilmetil)-2-benzoksazolinon yapısına sahip 11 yeni bileşiğin sentezi yapılmış ve bu bileşiklerin analjezik etkileri araştırılmıştır. İlk aşamada 2-benzoksazolinon ve 5-kloro-2-benzoksazo- linonun, polifosforik asitli ortamda aromatik asitlerle reaksiyonu sonucu 6-açil- ve 5-kloro-6-açil-2-benzoksazolinonlar hazırlan mıştır. Daha sonra bu türevlerin a-bromo-4 sübstitüe aseto- fenonlarla reaksiyonu ile 6-açil- ve 5-kloro-6-açil-3- (4-sübstitüe benzoilmetil)-2-benzoksazolinon yapısında bileşikler sentezlen- miştir. Sentezi yapılan bileşiklerin fiziksel özellikleri, ince tabaka kromatografisinde Rf değerleri ve UV absorbsiyon özellikleri belir lenmiş; İR, iH-NMR spektrumlan ve elementer analizleri ile yapılan kanıtlanmıştır. Hazırlanan 11 bileşiğin“Koster testi”ile analjezik etkileri, referans bileşik aspirin alınarak incelenmiştir. Bileşiklerin 10 tane sinin analjezik etkisi aspirinin analjezik etkisine göre yüksek, 1 ta nesinin analjezik etkisi (Bileşik 10) aspirinle yaklaşık olarak aynı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
55 SUMMARY In this study, 11 new compounds having 6-acyl-and 5- chloro-6-acyl-3-(4-substituted benzoylmethyl)-2- benzoxazolinone structure were synthesized and screened their analgesic activity. In the first part of our study, 6-acyl-and 5-chloro- 6-acyl-2-benzoxazolinones have been synthesized by the reaction of aromatic acids with 2 -benzoxazolinone and 5-chloro-2- benzoxazolinone in the presence of polyphosphoric acid. Then, 6-acyl-and 5-chloro-6-acyl-3-(4-substituted benzoylmethyl)-2-ben- zoxazolinone derivatives have been synthesized by the reaction of these compounds with a-bromo-4-substituted acetophenones. Physical properties, Rf values in TLC and UV absorpstion data of the compounds synthesized have been determined and their chemical structures have been proved by utilizing their IR, ^-NMR spectral data and elementary analysis results. Analgesic activity of the 11 compounds synthesized have been tested by modified“Koster's test”using aspirin as reference. Analgesic activities of 10 compounds have been found higher than that of aspirin. And the analgesic activity of the other compound (Compound 10) has been found approximately the same as aspirin.