Bazı kumarinlerin sentezi ve antioksidan aktivitelerinin karşılaştırılması
Synthesis and comparison of the antioxidant activity of some coumarins
  1. Tez No: 316444
  2. Yazar: BEGÜM VARDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA ÇELİK ONAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, daha önce sentezlenmediğini gördüğümüz bazı kumarin türevlerini sentezlemeyi ve literatürdeki eksiklikleri gidermeyi amaçladık. Sentezler için basit başlangıç maddelerinden çıkarak, iyi bir verimle kumarin eldesini mümkün kılan Pechmann yöntemi seçilmiştir. Çalışmamızda okzalik asit ve bizmut nitrat katalizörleri kullanılarak sentezlenen; 4-Metil-7-hidroksi-, 4-propil-7-hidroksi-, 4-metil-7-metoksi-, 4-metil-8-formil-, ve 4-fenil-8-formil kumarin bileşikleri kolon kromatografisi veya kristallendirme yöntemleri kullanılarak saflaştırılmış ve yapıları spektroskopik yöntemlerle (IR,1H-NMR, 13C-NMR ve MS) aydınlatılmıştır. Bu bileşiklerden üç tanesi (4-propil-7-hidroksi-, 4-metil-8-formil-, ve 4-fenil-8-formil kumarin) orjinaldir.Ayrıca sentezlenen bileşikler DPPH yöntemine göre antioksidan aktiviteleri açısından karşılaştırılmıştır. En iyi aktivite gösteren bileşik 4-metil-7-metoksi kumarin' dir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to synthesize some coumarins which did not known originally and to fill the lacking in the literature. In the synthesises, we preferred Pechmann reaction because of using simple starting material sand having good yields. In this work; 4-methyl-7-hydroxy-, 4-propyl-7-hydroxy-, 4-methyl-7-methoxy-, 4-methyl-8-formyl- and 4-phenyl-8-formyl coumarin compounds were synthesized by using oxalicacid or bismuthnitrate catalysts. They were purified either crystallization or column chromatography. Structures of these products were characterized by spectroscopic methods (IR,1H-NMR, 13C-NMR ve MS). Three of this compounds (4-propyl-7-hydroxy-, 4-methyl-8-formyl- and 4-phenyl-8-formyl coumarin) are original.Furthermore, the obtained coumarins were compared according to antioxidant activity by DPPH method. 4-methyl-7-methoxy coumarin showed the best activity.