At kestanesi, aesculus hippocastanum, bitkisinin kimyasal bileşenlerinin incelenmesi
Investigation of chemical components of horse chestnut, aesculus hippocastanum, plant
- Tez No: 316443
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SERGÜZEL YUSUFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampüs bahçesinde yetişen ve sonbahar döneminde meyve veren at kestanesi, Aesculus hippocastanum, bitkisinin kimyasal bileşenlerinden saponinlerin incelenmesi ele alınmıştır. Yapılan literatür çalışmaları sonucu at kestanesi saponinlerinin triterpenoid yapıda ve `escin' ce zengin olduğu tespit edilmiştir.Bu tez çalışmasında; saponinler at kestanesinden izole edilmiş ve saflaştırılmıştır. Elde edilen saponinlerde escin varlığı analiz edilmiştir. Ayrıştırılan escin, kromotografik, LC-MS, kütle ve NMR yöntemleri ile incelenmiş ve elde edilen datalar standart Escin örneği verileri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this work was to investigate the chemical components of Aesculus hippocastanum that grows in the garden of Istanbul University on Avcılar Campus. The fruit that becomes conspicuous on the tree late in summer and fall has been known as horse chestnut. A thorough study of the literature of the subject has shown that horse chestnut seed extracts (HSCE) contain the triterpenoid saponin and escin found to be the main component.In this study, saponins were isolated and purified by various chromatographic methods and Escin obtained from the presence of saponins have been analyzed. The identity and purity of the extracted compound was achieved through comparison with standard Escin, using chromotographic, LC-MS (liquid chromatography?mass-spectrometry), mass and NMR (Nuclear magnetic resonance) method.