Ultrasonik görüntüleme sistemlerinde mesafe, çözünürlük ve çap ölçümlerinin doğruluk analizi
Accuracy analysis of distance, resolution and diameter measurements in ultrasonic imaging systems
- Tez No: 316447
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN AKAN, YRD. DOÇ. DR. MANA SEZDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, ultrasonik görüntüleme cihazı performans test sonuçlarının doğruluk analizi amacıyla yapılmıştır. 41 adet ultrason cihazında konveks, lineer, vajinal problar kullanılarak performans testleri gerçekleştirilmiş, fantom üzerinde düşey mesafe ölçümleri, lateral ve aksiyal çözünürlükler, yakın alan, orta alan ve uzak alan kist çapı ölçüm değerleri alınmıştır.Alınan ölçüm değerleri biyoistatistiki çalışmalarla analiz edilmiştir. Bu analizler bir istatistik yazılım olan SPSS programında korelasyon, tek yönlü varyans ve regresyon yöntemleri ile gerçekleştirilmiştir. Veriler grafiksel olarak gösterilmiş, ortalama ve standart sapma değerleri tablolarla verilmiş, ölçüm hataları ortalama karesel hata olarak ifade edilmiş ve regresyon denklemleri elde edilmeye çalışılmıştır. İlaveten tek yönlü varyans analizi ile veri sayısına göre seçilen üç marka ultrason cihazının verimlilikleri karşılaştırılmıştır.Sonuç olarak fantom üzerinde alınan ölçümlerin fantom değerlerine oldukça yakın ve küçük hata içeren değerler olduğu görülmüştür. Fantom kullanılarak ultrason cihazlarının test edilmesi, kullanılan ultrason cihazının mesafe ölçüm hatalarının belirlenmesi ve cihazın uluslar arası standartlara uygun olup olmadığının belirlenmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
This work has been done for the accuracy analysis of the performance test results of ultrasonic imaging device. The performance measurements were performed by using convex, linear, vaginal probes in 41 ultrasound devices. The vertical distance, lateral and axial resolutions, the near field, mid-field and far-field cyst diameters were measured on a phantom.The received measurement values were analyzed by using biostatistics studies. The analysis were performed by using correlation, regression and ANOVA methods in SPSS program. The data was shown graphically, the mean and standard deviation values were given in tables, measurement errors were expressed as the mean squared error and it was tried to get the regression equations. In addition, with the technique of one-way analysis of variance (ANOVA) the efficiencies of three brands of ultrasound equipment that are selected by the number of data, were compared.As a result, it was seen that measurements taken on a phantom have small errors and they were very close to the reel values. Testing of the ultrasound devices by using phantom is very important to determine the distance measurement errors and to determine whether the device is appropriate to the international standards or not.