Bumetanid molekülünün FT-IR, mikro raman ve DFT çalışmaları
FT-IR, micro raman and DFT studies of bumetanide molecule
- Tez No: 316446
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OLCAY BÖLÜKBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Physics and Physics Engineering, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Hipertansiyon tedavisinde ilaç olarak kullanılan bumetanid molekülünün titreşim spektrumu deneysel ve teorik yöntemler ile belirlendi.Deneysel bölümde molekülün FT-IR ve mikro-raman spektrumları sırası ile 4000-650 cm-1 ve 4000-450 cm-1 aralığında kaydedildi.Teorik bölümünde, bumetanid molekülün optimize geometri ve titreşim spektrumları 6-31G (d) baz seti kullanılarak Hartree Fock ve Yoğunluk Fonksiyon Teorisi yöntemleri ile hesaplandı. Ayrıca DFT metodu ile hesaplanan dalga sayılarına ait potansiyel enerji dağılımı (PED) hesaplanarak titreşim kipleri belirlendi.Deneysel ve teorik elde edilen dalga sayıları karşılaştırıldığında teorik değerlerin deneysel değerlerden büyük olduğu görüldü. Teorik değerleri deneysel değerlere yaklaştırmak için çift ölçeklendirme çarpanı yöntemi kullanılarak ölçeklendirildi. Ölçeklendirilmiş dalga sayıları ile deneysel dalga sayıları karşılaştırdığımızda uyumlu olduğunu görüldü.
Özet (Çeviri)
Vibrational spectra of bumetanide which is used in medicine to treat hypertension were examined by experimental and theoretical methods.In the experimental part, FT-IR and micro- raman spectra of the molecule were recorded in the range 4000-650 cm-1 and 4000-450 cm-1, respectively.In the theoretical part, the optimized geometry and vibrational spectra were calculated with Hartree Fock and Density Functional Theory methods using by 6-31G(d) basis set. The potential energy (PED) distribution of the theoretical wavenumbers obtained from DFT method was calculated and the vibrational modes were determined.Comparison of theoretically and experimentally obtained wavenumbers showed that the theoretical values were larger than the experimental values. Dual scaling factor method was used for scaling theoretical values to approach experimental values. Comparison of scaled and experimentally determined wavenumbers showed that they were compatible.