Türk P&I kulübünün kurulmasının avantaj ve dezavantajlarının analizi
Analysis for advantages and disadvantages of establishment of a Turkish p&i club
  1. Tez No: 316449
  2. Yazar: NURULLAH HAKAN PEKŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ ERDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Sigortacılık, Marine, Insurance
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüzde, dünyadaki ve ülkemizdeki uluslararası ticaretin yaklaşık %90'ının denizyolu ile gerçekleştirildiği düşünüldüğünde, uluslararası taşımalarda kullanılacak olan gemiler için P&I sigortası yaptırmanın fiili bir zorunluluk olduğu açıktır. Gerek bu fiili zorunluluğun kapsamının genişletilmesi, gerekse bunun bir hukuki zorunluluk haline getirilmesi konusundaki baskılar gün geçtikçe artmaktadır. Denizcilik sektöründe söz sahibi olmak isteyen bir ülke için bu sistemin dışında kalmak gibi bir seçeneği düşünmek mümkün değildir. Türkiye için, denizcilik sektörünün gelişmesi, bir devlet politikasıdır. Türkiye'de bir P&I kulübü bulunmadığından, Türk donatanlar gemilerini, İngiliz Hukukunun egemen olduğu yabancı kulüplere sigorta yaptırmaktadırlar.Çalışmamızın temel amacı, taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelerle kıyılarımızda bir zorunluluk haline gelen P&I sigortası için, ülkemiz kaynakları ile milli bir Türk P&I kulübünün kurulup kurulamayacağı üzerine inceleme yapmaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, if it is concerned that approximately 90% of the international trade are carried by sea in the world and our country, it is clearly a necessity for the ships used in international transportation to have a valid P&I Insurance. Pressures on extending the scope of this actual necessity and making it become a legal obligation have been increasing day by day. It is not able to consider an option like to stay out of this system for a country which wishes to have a voice in the maritime sector. For the Turkey, the development of the maritime industry is a state policy. In Turkey there is no a P&I club. Therefore, Turkish ship-owners have to find the P&I insurance from foreign clubs in which British law is dominant.The main objective of this study is to examine whether a national P&I club could be established by using national resources in Turkey. Because the P&I insurance has become a necessity in the coastal area of Turkey with the regime of international conventions to which Turkey is a party.