Bilgi yönetimi teknolojilerinin ve tekniklerinin kullanım ve etkinliğinin değerlendirilmesi
Assessing usage and effectiveness of knowledge management technologies and techniques
- Tez No: 316454
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ GÜLSEÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bilgi miktarındaki hızlı artış, karmaşık ve devasa bilgi yığınlarının ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Kurumlarda karar verme sürecinde, bu yığınların içindeki faydalı ve gerekli bilgiye hızlı erişmek büyük bir ihtiyaç haline gelmiş, bu ihtiyaç doğrultusunda Bilgi Teknolojisi'nin de desteklediği çeşitli yöntem ve teknikler günümüzde Bilgi Yönetimi olarak adlandırılan bir disiplinin doğmasına neden olmuştur.Bilgi Yönetimi, ister açık (explicit) isterse örtülü (implicit) olsun, kurumların en öncelikli varlığı olan bilginin, sistematik ve verimli bir şekilde kullanılması için geliştirilen bir disiplindir. Bilgi Yönetimi sürecinin tüm aşamalarında teknolojik bileşenler ve teknikler doğrudan kullanılmakta veya bunlardan kısmen faydalanılmaktadır.Bilgi Yönetimi, köklü geçmişi olan uluslararası şirketler tarafından, kurumsal bilginin yönetimi için sıklıkla kullanılmaktadır. Bilgi Teknolojisinin kullanımının yaygınlaşması ile KOBİ'ler de kendi bilgi yönetimi stratejilerini oluşturmaya ve uygulamaya yönelmiştir. Bu kurumların, hangi Bilgi Yönetimi teknolojileri ve tekniklerini kullanmaları gerektiğine karar vermeleri kolay olmamaktadır. Tezin sonucunda ortaya konan bilgi yönetimi teknoloji ve tekniklerinin; gerek akademik çalışmalarda gerekse KOBİ'lerin kullanımında yardımcı bir kaynak olarak yararlanılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid rise of the amount of knowledge has led to the emergence of elaborate and enormous piles of knowledge. Quickly reaching the serviceable and necessary part of this pile within the span of decisin making in organization has become a great need. The direction of these needs gave birth to the field named knowledge management, for the use of knowledge technologies in practice and strategies.Knowledge management is a discipline created to use the most powerful asset of organizations, knowledge either in the implicite or explicite, in the most systematic and productive way. Technological components and tactics are used or partly taken advantage of in all levels of knowledge management.Knowledge management is frequently used to manage organizational knowledge in international businesses where it has a rooted past. Small and Medium Enterprises have begun to use and develop knowledge management strategies as the use of knowledge technology has become more common. It is not easy for ESM?s on this path to decide which knowledge management technologies and techniques to use. Along with the results of the thesis a report concerning knowledge management technologies and techniques will be provided.