İki nötrinolu çift beta bozunumuna izobar analog durumlardan gelen katkıların incelenmesi
The investigation of the contributions comig from the isobar analogue states to two neutrino double beta decay
- Tez No: 316495
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, iki nötrinolu çift beta bozunum çekirdek matris elemanına ara çekirdekteki 0+ uyarılmalarından gelen katkılar hesaplanmıştır. Ara çekirdekteki 0+ uyarılmalarından gelen katkıların enerji dağılımları verilerek bu katkıların detaylı bir analizi yapılmıştır. Hesaplamalar proton-nötron kuazi rasgele faz yaklaşımı çerçevesinde yapılmış olup nükleon-nükleon etkin etkileşme potansiyeli nükleer Hamiltonyeninin bozulmuş izospin değişmezliğini restore edecek şekilde dikkate alınmıştır. Ortalama alan potansiyeli olarak Woods-Saxon potansiyeli Chepurnov parametrizasyonunda hesaplanmıştır. Hesaplamalarda çift etkileşme potansiyeli Cn=Cp=12/?A MeV olarak hesaba katılmıştır. Sayısal hesaplamalar Fortran 77 programlama dilinde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the contributions coming from the isobaric analogue excitations in medium nuclei to the nuclear matrix element for two neutrino double beta decay have been calculated. A detailed analysis has been given by calculating the energy distributions of the contributions. The calculations have been performed within the framework of the proton-neutron quasi random phase approximation and the nucleon-nucleon effective interaction potential has been considered in such a way that the broken isospin invariance of the nuclear Hamiltonian has been restored. The Woods-Saxon potential with Chepurnov parametrization has been used as an average field potential. The pairing interaction potential has been included as Cn=Cp=12/?A MeV. The numerical calculations have been performed by using a Fortran 77 code.