Depolama koşullarının bazı baharatların kalite kriterleri üzerine etkisi
The effect of storage conditions on the quality criteria of some spices
  1. Tez No: 316546
  2. Yazar: RECEP ARİTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİH T. ENGEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada iki farklı depolama sıcaklığında depolanmış (ortam sıcaklığı ve 20±4 ºC) kekik (Origanum onites ve Origanum vulgare) ve defneyaprağı (Laurus nobilis) örneklerinin 9 ay depolamaları sonucunda kalite kriterlerindeki (uçucu yağ, nem ve renk) değişim araştırılmıştır. Bu çalışmanın amacı depolamanın önemli olduğu baharat sektöründe, hammadde olarak uzun süre depolanan ürünlerde uçucu yağ, nem ve renk parametrelerindeki değişimi gözlemlemektir. Kekik ve defneyaprağı örnekleri ortam sıcaklığında ve 20±4 ºC sıcaklıkta, polipropilen çuvallarda, kuru ve ışıksız ortamda ve güneş ışığından uzak koşullarda, 9 ay süre ile depolanmıştır. 9 ay depolama esnasında örneklerin uçucu yağ, nem değerleri ve renk değerleri (L, a, b) periyodik olarak ölçülmüştür. Uçucu yağ ve nem analizleri yaz aylarında iki ayda bir ölçüm yapılarak, yükselen sıcaklığın etkisi de incelenmiştir.Kekik örneklerinin ortam sıcaklığında depolanması sonrası uçucu yağ oranının önemli düzeyde düştüğü gözlenmiştir.20±4 ºC sıcaklıkta depolamanın defneyaprağında nem kayıplarını engellediği gözlemlenmiş ve bunun sonucunda defneyaprağının işlenmesi sırasında oluşan yaprak kırılmasının azalabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the change on the quality criteria (volatile oil, moisture and color) of samples of oregano (Origanum onites and Origanum vulgare) and bay leaves (Laurus nobilis) which were stored at the two different storage temperatures (ambient temperature and 20±4 ºC) for 9 months has been investigated. The aim of this study is to observe the change in volatile oil, moisture and color parameters of raw material during long storage term in spices industry where the storage of raw material for a long term is an important point. The samples of oregano and bay leaves were stored in the ambient temperature and 20±4 ºC for 9 months in polypropylene bags in dry and dark conditions and not exposed to direct sunlight. During the storage volatile oil, moisture and color parameters (L, a, b) of the samples have been analyzed periodically. Moisture and volatile oil of samples were analyzed bimonthly in summer to investigate the effect of the high temperature on these parameters.The considerable loss was observed in volatile oil of oregano after storage in room temperature for 9 months.The loss on the moisture content of bay leaves was prevented by storage at the 20±4 ºC. Whereupon it was found that the broken leaves which caused by over drying and occurred during processing could be minimized.