Alüminyum alaşımlarında blister oluşumu
Blister formation in aluminium alloys
  1. Tez No: 316570
  2. Yazar: ENGİN TAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ RIZA TARAKCILAR, YRD. DOÇ. DR. DERYA DIŞPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Alüminyum alaşımlarının yüksek sıcaklık oksidasyonu (High Temperature Oxidation-HTO), ısıl işlem proseslerinde önemli bir yer tutar. Teori; bozunmanın, yüksek sıcaklıklarda uzun bir süre su buharına maruz kalmanın bir sonucu olarak ve ayrıca metalin içine difüze olmak suretiyle hidrojen porlarını oluşturan ve böylece yüzeyin hemen altında porozite ve blisterlere yol açan hidrojeni serbest hale getiren oksidasyon prosesi ile sonuçlandığını ileri sürmektedir. Bu hataların bazıları, işleme (talaş kaldırma) sırasında ortadan kalksa da, bu alt yüzey porozitelerinin fazlaca bulunması yüksek miktarda döküntülere (pullanma) neden olabilir. Bu nedenle, bu çalışmada alüminyum alaşımlarının ısıl işlemleri boyunca oluşan blisterlerin tam bir incelemesi yapılmıştır. Çalışmada, literatürde ilk kez olarak, bifilmlerin (double film-çift film) varlığının ve metal kalitesinin blisterlerin boyutu ve morfolojisine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
High temperature oxidation (HTO) of aluminium alloys has been a major problem feature of heat treatment processes. The theory suggests that degradation as a result of long time exposure to high temperatures in the presence of water vapour results in oxidation process which releases hydrogen that diffuses into metal to form hydrogen pores; thus leading to subsurface porosity or blisters. Although some of these defects could be removed during machining, higher population of these subsurface pores may lead to high number of scraps. Therefore, in this study, a thorough examination of the blister formation during heat treatment of aluminium alloys was investigated. For the first time, the effect of metal quality and presence of bifilms on the size and morphology of blisters were examined.