Stratonikeia Antik Kent'inden (Eskihisar köyü, Muğla - Yatağan) çıkarılan kalıntıların spekroskopik yöntemlerle incelenmesi
Study of archaeological renains excavated from ancient stratonikea city (Eskihisar village, Muğla - Yatağan) by using spectroskopic methods
- Tez No: 316588
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ERDOĞAN, PROF. DR. SEMİHA BAHÇELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, Muğla ili Yatağan ilçesi, Eskihisar Köyünde bulunan Stratonikeia Antik Kent'inden çıkarılan M.Ö IV.- I. ve M.Ö IV.-M.S I. yüzyıllar arasındaki Helenistik ve Erken Roma dönemlerine ait 4 seramik parçasının analizi yapılmıştır. Bu incelemede, Fourier dönüşümlü kırmızıaltı (FT-IR) ve mikro-Raman ( ? -Raman) spektroskopileri, X-ışını kırınımı (XRD) ve elektron dağılım X-ışını grafikleri olan taramalı elektron mikroskopu (SEM-EDX) teknikleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir.Yukarıda belirtilen analitik yöntemlerden elde edilen sonuçlar, seramik parçalarındaki pigmentlerde, kuvars, hematit, magnetit ve anastas gibi maddelerin varlığını ortaya koymuştur. Ayrıca seramik parçalarının, Fe, Si, Al, K, Mn, Ti ve Na gibi elementleri de ihtiva ettiği anlaşılmıştır.Bu çalışmada, elde edilen mineralojik ve kimyasal analiz sonuçlarında adı geçen arkeolojik bölgenin özellikleri için bir bilgi kaynağı oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
In this work, four ceramic fragments excavated from the ancient city Stratonikeia which is located at Eskihisar village in Yatağan town of Muğla province and belong to the Hellenistic and Early Roman period B.C. 4th - 1st and B.C 4th- A.D 1st centuries have been analysed.These analyses have been verified by using the Fourier-Transformed Infared (FT-IR) and micro-Raman ( ? -Raman) spectroscopies, X-ray diffractometer (XRD) and scanning electron microscope with energy dispersive X-ray graphics (SEM-EDX) techniques.The results obtained from the analytical methods mentioned above reveal the existence of the materials such as quartz, hematite, magnetite and anastase in the pigments of ceramic shards. Furthermore, it is understood that the ceramic fragments consist of the elements Si, Fe, Al, Mn, Ti and Na.The mineralogical and chemical analysis results obtained from this study can be form a database for the properties of the mentioned archaeological region.