Sertifikalandırma sürecinde Artvin Orman İşletme Müdürlüğü'nün değerlendirilmesi
The evaluation of Artvin Forestry Enterprise in certification process
  1. Tez No: 316596
  2. Yazar: BURAK ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. AHMET YOLASIĞMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Amenajmanı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Rio'da imzalanan Biyolojik Çeşitlilik (BÇ) sözleşmesi sonrası yeniden ele alınan sürdürülebilirlik kavramı ?Sürdürülebilir Orman Yönetimi (SOY)? adı altında ölçüt ve göstergeler ile şekillenmiştir. Rio sonrası kıtalararası süreçlerle dünya ormancılığı şekillenirken, her süreç içerisinde bölgesel ormancılık sektörü ve ülkelerin ormancılık yapılanması ve geleneksel yaşam biçimlerine uygun olarak sürdürülebilir orman yönetimi ölçüt ve gösterge (Ö&G) setleri oluşturulmuştur. Ülkemiz de, coğrafi konumu gereği, içinde yer aldığı, Pan-Avrupa ve Yakın Doğu Süreçleri Ö&G setlerini harmanlayarak, geleneksel ormancılık yapılanmasına uygun olarak kendine özgü bir set oluşturmuştur. Küresel ölçekte ormancılık faaliyetlerinin denetimi için SOY Ö&G setleri kullanılırken, bakanlar düzeyinde birçok toplantı düzenlenmişi ülkelerin geldiği noktalar ve ilerlemeler; yerel, bölgesel ve kıtasal ölçekte hazırlanan raporlarla ortaya konulmuştur. SOY'un yanı sıra benzer ölçüt ve göstergeleri kullanan, ormana ve ormancılığa önemli prestij kazandıran, gönüllü bir süreç ve bir başka özdenetim mekanizması olan yeşil sertifikalandırma sistemi neredeyse BÇ sözleşmesiyle aynı dönemde ortaya çıkmıştır. Ormancılık faaliyetlerinin kalite ve kantite olarak değerlendirilmesini sağlayan bu önemli iki mekanizma bu tezin ana konusunu oluşturmaktadır.Uygulama ayağında; iki ölçekte çalışmalar yapılmış, birinci ölçekte; Saçinka Orman İşletme Şefliği son iki plan dönemi verileri meşcere parametrelerine göre karşılaştırılmıştır. Orman işletme şefliği kayıtları incelenerek, son üç yıllık döneme ait veriler SOY Ö&G'ye göre değerlendirilmiştir. İkinci ölçekte; Artvin Orman İşletme Müdürlüğü için son beş yıllık dönemde toplanan veriler, SOY Ö&G setine göre değerlendirilmiştir. Forest Steawardship Council (FSC) sertifikalandırma kurumunun ölçütleri baz alınarak, SOY Ö&G setine göre elde edilen veriler yeniden ele alınarak, Artvin Orman İşletme Müdürlüğü (OİM)'nün sertifikalandırma sürecinde geldiği nokta ortaya konulmuştur. Artvin OİM'nün sertifika alabilmesi için ormancılık faaliyetlerinin SOY Ö&G setine veri sağlayacak, dolayısıyla da ilgili sertifikalandırma kurumu standartlarına uygun olacak yapı ve nitelikte kayıt altına alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of ?sustainability?, which was re-dealt after the Biological Diversity (BD) Agreement signed in Rio, has been shaped by criteria and indicators (C&I) under the name of ?Sustainable Forest Management (SFM)?. As the world forestry was being re-shaped after Rio, each process produced regional forestry sector and SFM, C&I sets, which are convenient with traditional lifestyles and the forestry settlement of the countries. Turkey, due to its geographical location, has formed a unique set, which is convenient to the traditional forestry settlement, by blending the criteria and indicator sets of Pan-European and Near East processes. While SFM and C&I sets are used for the control of forestry actions in universal measures, the states of the countries which organized many meetings with the presidents and their improvement are presented in the reports that are prepared in local, regional and continental scales. Besides SFM, the Certification System, which uses similar criteria and indicators as the SFM, brings prestige to the forestry and has a volunteer process and self-control device, emerged almost in the period with BD. These two important devices that ensure to evaluate forestry activities in quantity and quality are the main subjects of this paper.In the application process, studies were conducted in two different scales. In the first, Saçinka Forestry Department (SFD) has been compared with regards to the last two-year plan period data and stand parameters. By analyzing the records of the SFD, the data that belong to the last three years were evaluated according to SFM and C&I. In the second, the data that belong to Artvin Forestry Department (AFD) were evaluated according to the SFM and C&I set. By considering some criteria of Forest Steawardship Council (FSC), the data acquired according to SFM and C&I were re-considered and the place of AFD in certification process was introduced. AFD has to be chained according to the standards of the related certification institution, which provides data for SFM and C&I sets, in order to receive a certificate.