Havaalanı sertifikalandırma süreci ve Türkiye uygulamasında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
Process of certification of aerodromes, its implementation problems in Turkey and proposals for solution
- Tez No: 191922
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VİLDAN KORUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Hava taşımacılığı uluslararası standartlar gerektiren, küresel bir süreçtir. Bu sürecin gerçekleştirilmesinde önemli bir rol üstlenen havaalanlarının faaliyetlerini emniyetli ve etkin bir şekilde yerine getirebilmesi için düzenlemelere ihtiyaç duyulmuştur. Bu ihtiyacı karşılamak üzere Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü, 2001 yılında havaalanlarının sertifikalandırılmasına yönelik düzenlemeleri gündeme getirmiştir. Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü üyesi olan tüm ülkeler gibi, Türkiye'de de havaalanlarının sertifikalandırma sürecine başlanmıştır. Ancak uygulamada bir takım sorunlar ile karşılaşılmıştır. Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki havaalanlarının sertifikalandırma sürecinde karşılaşılan sorunları ortaya koyarak, çözüm önerileri sunmaktır. Çalışmanın birinci bölümünde havaalanı faaliyetleri ve havaalanı sertifikalandırılmasıyla ilgili kurum ve kuruluşlar ele alınmıştır. İkinci bölümde Türkiye'deki havaalanlarının sertifikalandırılmasında karşılaşılan sorunların ortaya konulabilmesi için, havaalanı sertifikalandırma süreci Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü gereklilikleri kapsamında incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise, Türkiye'deki havaalanlarının sertifikalandırılmasında karşılaşılan sorunların ortaya konulması amacı ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yetkilileri ile görüşmeler yapılarak çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Air transportation, a global process, requires international standards. Aerodromes are the key factor in this process; therefore regulations are required in order to provide their safe and efficient operation. The regulations regarding the certification of aerodromes were brought up for discussion in 2001 by lnternational Civil Aviation Organization (ICAO). Turkey started implementing this certification process like the other member states of ICAO, however, some problems appeared during the process. The purpose of this study is to identify the problems regarding the implementation of aerodrome certification process and present proposals for the solution. in the first par! of the study, authorities regarding aerodrome operations and certifications are described. in the second par!, aerodrome certification in Turkey is studied within the framework of ICAO recommendations in order to identify the problems in the implementation. in the final par!, the results of the interviews with the authorized personnel in Directorate General of Civil Aviation to determine the problems and the solution proposals are presented.