Paket anahtarlamalı ağlarda hizmet kalitesi tabanlı ulaştırma protokolü ve kuyruk yapısı geliştirilmesi ve uygulaması
Development and applicaton of a quality of service based transport layer protocol and queue model for packet-switched networks
  1. Tez No: 316604
  2. Yazar: MEHMET ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ALİ AKCAYOL, YRD. DOÇ. DR. NURETTİN DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezde, Gerçek Zamanlı Çoklu Ortam (GZÇO) verilerinin paket anahtarlamalı ağlarda iletilmesinde yaşanan en büyük sorunlar olan gecikme ve jitter parametrelerini kontrol altında tutan bir ulaştırma katmanı protokolü ve kuyruk modeli geliştirilmiştir. Geliştirilen yöntem Tam Zamanında Ulaştırma (Just In Time Transport - JITT) olarak adlandırılmıştır. JITT, GZÇO verilerini taşıyan paketlerin geçecekleri yönlendiriciler üzerinde zamanlama ve önceliklendirme yapılması temeline dayanmaktadır. Böylece, gecikme ve jitter kontrol altında tutularak sonuçları iyileştirilmiştir. JITT'in ilk olarak matematiksel olarak analizi yapılmış; daha sonra ns2 benzetim aracı ile kapsamlı bir şekilde test edilmiş ve laboratuar ortamında uygulaması gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, yaygın olarak kullanılan ulaştırma katmanı protokolleri ve kuyruk modelleri ile JITT karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre JITT gecikme, jitter ve paket kayıp oranları parametrelerine göre çok daha başarılı sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis a new method has been developed to control delay and jitter which are the biggest problems to transmission of real-time multimedia data in packet switched networks. The developed method (called Just in Time Transport (JITT)) consists of a transport protocol and a queue model. JITT makes timing and prioritization on the routers. So that, delay and jitter are kept under control and improved. Firstly, JITT behaviors have been analyzed mathematically. After that, JITT has been tested by using the network simulator 2 (ns2) in different simulation model and networking conditions as well as in a real environment and compared to other commonly used transport layer protocols and queue models. According to experimental studies, JITT has given highly successful results in terms of delay, jitter and packet loss ratios.