Açık kaynak kodlu güvenlik duvarlarının sanallaştırılmış sistemler üzerinde kullanılması
Using open source firewalls on virtualized systems
  1. Tez No: 857695
  2. Yazar: HARUN TÜMER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER ŞAHİNASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bilgi teknolojilerinin hayatın her alanına uyum sağlamasıyla, cihazların birbirleriyle ve insanlarla olan iletişiminin güvenli hale getirilmesi için büyük çaba, kaynak ve iş gücü gerekmektedir. Sanallaştırmanın sunduğu avantajlar ve kolaylıklar, günümüzde teknoloji üreticilerini daha fazla düşünmeye yönlendirmiştir. Bu talebe cevap verebilmek ve daha iyi çözümler üretebilmek adına birçok teknoloji üreticisi, sanallaştırmaya odaklanarak çalışmalarını sürdürmektedir. Sanallaştırılmış sistemler kullanılarak oluşturulacak güvenlik duvarlarında, donanım ihtiyacı fiziksel sunuculardan karşılanmaktadır. Bu sayede, güvenlik duvarı için gerekli olan tüm kaynaklar, sanallaştırma sistemi içindeki ihtiyaçlar ve gereksinimler doğrultusunda esnek bir şekilde yönetilebilmektedir. Açık kaynak kodlu güvenlik duvarlarının sanallaştırılmış sistemlerde kullanımı üzerine yapılan araştırma, modern bilgi teknolojilerindeki güvenlik ihtiyaçlarına daha etkili çözümler sunma amacını taşımaktadır. Bu çalışma, bilgilerin kaydedilmesi, işlenmesi ve değerlendirilmesi gibi kritik görevlerin gerçekleştirildiği sanallaştırılmış sistemlerde, güvenlik duvarlarının nasıl entegre edilebileceğini incelemektedir. Donanım maliyetleri, güvenlik standartları ve yazılımlara ödenen lisanslama ücretleri dikkate alınarak, açık kaynak kodlu güvenlik duvarlarının sağladığı avantajlar ve maliyet etkinliği araştırılmaktadır. Sanallaştırılmış sistemlerin esnek yapısı, güvenlik duvarlarının daha verimli bir şekilde yönetilmesine imkan tanıyarak, bilgi sistemlerinin güvenliğini artırabilmektedir. Çalışmanın sonuçları, açık kaynak kodlu güvenlik duvarlarının sanallaştırılmış sistemlerde etkin bir biçimde kullanılabildiğini göstermekte, bu da hem maliyet tasarrufu sağlamak hem de güvenlik önlemlerini güçlendirmek adına önemli bir potansiyel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
With information technologies adapting to every aspect of life, a great deal of effort, resources and manpower is required to secure the communication of devices with each other and with people. The advantages and conveniences offered by virtualization have led technology manufacturers today to think more. In order to respond to this demand and produce better solutions, many technology manufacturers continue their work by focusing on virtualization. In firewalls to be created using virtualized systems, the hardware requirement is met from physical servers. In this way, all the resources required for the firewall can be managed flexibly in line with the needs and requirements within the virtualization system. The research on the use of open source firewalls in virtualized systems aims to provide more effective solutions to the security needs in modern information technologies. This study examines how firewalls can be integrated in virtualized systems where critical tasks such as recording, processing and evaluating information are performed. Taking into account hardware costs, security standards and licensing fees paid for software, the advantages and cost effectiveness of open source firewalls are investigated. The flexible nature of virtualized systems allows firewalls to be managed more efficiently, which can improve the security of information systems. The results of the study show that open source firewalls can be used effectively in virtualized systems, which creates a significant potential for both cost savings and strengthening security measures.