COBIT'in yazılım geliştirme sürecinin iyileştirilmesine uyarlanması
Adabtation of COBIT to the software development process improvement
  1. Tez No: 316616
  2. Yazar: MUSTAFA AK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez çalışmasında PMI'ın hazırladığı PMBOK temel alınarak proje yönetim süreçleri verilmiştir.BT sektöründeki gelişmeye ve artan riske bağlı olarak duyulan denetim ve kontrol ihtiyaçlarına yönelik COBIT standartının bir uygulaması yapılarak proje yönetimi arasındaki ilişki gösterilmiştir.Bu tez ile yazılım mühendislerine, Türkiye'de finans sektöründe zorunlu olarak uygulanmakta olan COBIT hakkında bir farkındalık sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, project management processes are described based on the PMBOK by PMI.Depending on the development and risk of IT, audit and control requirements are increased. Intended to these requirments, a sample application which shows the relation between COBIT and Project management has been described.It was intended to ensure awareness to the software engineer candidates and software engineers about COBIT which is mandatory in finance sector in Turkey.