Bilişim suçları ve üniversite lisans öğrencilerinin bilişim suçlarına yönelik görüşleri
Cyber crime and the attitudes of undergraduate students towards cyber crime
- Tez No: 316617
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BENİAN TEKİNDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Hukuk, Science and Technology, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bilişim sistemlerinin hayatımızda yaygın olarak kullanılmasıyla birçok alanda köklü değişiklikler meydana gelmiştir. Teknolojinin yaptığı değişim sosyal hayatımızı oldukça kolaylaştırmasına rağmen bir takım güvenlik sorunlarına da sebep olmuştur. Teknoloji suç işlemeyi kolaylaştırmış ve bilişim suçlarının ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bu çalışmada Türkiye'deki bilişim suçu istatistikleri incelenmiş, en çok işlenen suç tipleri ve bu suçların hangi yöntemlerle işlendikleri ortaya konmuştur. En çok işlenen suç olan kredi kartı ve banka kartları sahteciliği ve dolandırıcılığı suçu ayrıntılı olarak yöntemleriyle birlikte açıklanmıştır. Bilişim suçlarını gerek suçlu gerekse muhtemel hedef kitle açısından inceleyebilmek maksadıyla, bu suçlara yönelik üniversite öğrencilerinin tutumları incelenmiş ve bu suçu işleyen hükümlülerin görüşleri değerlendirilmiştir. Sonuç olarak da bilişim suçları ile mücadelede toplumsal ve kurumsal farkındalığın artırılması ile alınması gereken tedbirler hususunda öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lots of fundamental changes have been faced in many fields of our daily life with the widespread use of information systems. Although changes through technology have fairly simplified our social life it has also caused some security problems as well. Technology has made it easy to commit crime, and has also brought about cyber-crime. In this study, the statistical data about cyber-crimes in Turkey was analyzed; the most committed crime types and the techniques used in these crimes were defined. As the mostly committed crime types, credit card and debit card forgery and fraud are explained in detail with their crime techniques. In order to be able to analyze cyber-crimes from the views of both criminals and probable victims, the attitudes of university students towards cyber-crimes are analyzed, and the opinions of cyber criminals were studied. As a result, a few advices about the needed precautions and the ways to increase the level of social and institutional awareness in this struggle against cyber-crimes were given.