Marmaris Körfezi'nin bazı fiziko-kimyasal özellikleri üzerine bir çalışma
A study on the some physico-chemical properties of Marmaris Bay
- Tez No: 316620
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDİM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Araştırma alanı olarak belirlenen Marmaris Körfezi, Türkiye' nin güneybatısında Ege Denizi ile Akdeniz' in birleştiği bir bölgededir. Muğla İline bağlı sahil yerleşim yeri olan Marmaris ilçesi'nin ana karakterini belirleyen önemli unsurlardan biri de Marmaris Körfezi' nin yarı kapalı bir koya benzemesi ve turizm yönünden Türkiye'nin önemli yerlerinden biri olmasıdır. Marmaris Körfezi' nin seçilmiş noktalarında, Mayıs 2011-Nisan 2012 tarihleri arasında su kalitesi yönünden gerçekleştirilmiş bu çalışmada, araştırma sahasının tanıtılmasının yanı sıra, stratejik noktalardan seçilmiş 7 istasyondan alınan su numunelerinde bazi fiziko-kimyasal parametreler araştırılmıştır. Seçilmiş istasyonlardan alınan su numuneleri Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler Laboratuarı'nda analizleri yapılarak deniz suyu kalitesi yönünden değerlendirilmiştir. Yapılan bir yıllık bu çalışma sonucunda, özellikle yaz aylarında turizm sezonuna bağlı olarak bazı istasyonlarda su kalitesi ve çevresel anlamda kirlenmeler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Marmaris Bay has been choosed as a research area where Turkey's southwest Mediterranean Sea with the Aegean Sea in a junction region. It?s main characters are beeing semi-enclosed and one of the main and popular tourizm resources of Turkey. This study has been carried out between May 2011-April 2012. To be able to carry out the researches which some strategic points in selected physico-chemical parameters in water samples taken from seven stations investigated in terms of water quality. Water samples is analyzed and evaluated in Fisheries Faculty Laboratory of the University of Muğla Sıtkı Koçman. In a year as a result of this study, some stations have been determined that water quality and environment pollution depending on especially in summer tourism season.