Dosetaksel, glutamin ve selenyum kombinasyonunun prostat kanseri hücre hatlarında kemoprevantif etkinliğinin araştırılması
Investigation of the chemopreventive effects of docetaxel, glutamine and selenium combination on prostate cancer cell lines
  1. Tez No: 316651
  2. Yazar: FIRAT SOYARAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL KOÇDOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Onkoloji, Üroloji, Molecular Medicine, Oncology, Urology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Prostat kanseri gelişen ülkelerde yüksek insidansıyla önemli bir kanser türünü temsil etmektedir. Dosetaksel oldukça toksik bir antineoplastik ajandır. Bu çalışmada androjen reseptörü negatif prostat kanseri hücre hatları olan DU-145 ve PC-3 üzerinde glutamin ve selenyumun dosetakselle kombine kullanımında antikanser etkisi incelendi. Bu amaçla dosetaksel, selenyum ve glutaminin PC-3 ve DU-145 hücre hatları üzerinde prevantif etkilerini belirlemek ve etkin dozunu saptamak amacıyla sitotoksisite deneyi yapıldı. Belirlenen etkin konsantrasyonlar, farklı ilaç kombinasyonlarında hücrelere uygulanarak akım sitometrik yöntemle hücre döngüsü ve apoptoz analizleri yapıldı.Bulgularımız, glutamin ve selenyumun prostat kanseri hücre hatlarının apoptozisini arttırdığını, dosetaksel rejimine bu kombinasyonun eklenmesiyle ise nekrotik hücre ölüm oranını azalttığını göstermiştir. Ayrıca PC-3 hücre hattında dosetaksel rejimine selenyum ve glutaminin eklenmesinin dosetaksel ajanının hücre döngüsüne olan etkisini değiştirmediği, DU-145 hücre hattında ise dosetakselin hücresel düzeyde hasar vermiş olduğu hücre oranının azaldığı ve bu hücrelerin G0/G1 ve G2+M tutulduğu belirlendi.Hormonoterapiye dirençli, metastatik prostat kanseri hücrelerinde, klasik dosetaksel tedavisine glutamin ve selenyumun eklenmesinin anti-kanser etkinliği arttırdığı ve dosetakselin sitotoksik etkilerini azalttığı belirlendi. Bu bulgular, prostat kanseri standart dosetaksel tedavisine katkıda glutamin ve selenyumun önemli bir rolü olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is an important cancer type with its high incidence rate in developing countries. Docetaxel is a quite toxic antineoplastic agent. In this study, anticancer efficiency of glutamine and selenium combination with docetaxel treatment was investigated on androgen receptor-negative prostate cancer cell lines, DU-145 and PC-3. For this purpose, cytotoxicity assays were carried out to determine preventive effects and the efficient doses of docetaxel, selenium and glutamine on PC-3 and DU-145 cells. Then, cell cycle and apoptosis analyses were performed using flow cytometry with the treatment of effective doses at various combinations to the cells.As a result, glutamine and selenium increased apoptosis of prostate cancer cell lines. Glutamine and selenium supplemented docetaxel decreased the ratio of necrotic cell death. Furthermore, combination of selenium and glutamine to docetaxel did not change the effect of docetaxel on cell cycle arrests on PC-3 cells. Harmful effects of docetaxel on cellular level decreased on DU-145 cells when docetaxel was combined with selenium and glutamine and damaged cells arrest at stage of G0/G1 and G2+M was determined.It was observed that anticancer effects were increased with glutamine and selenium addition to docetaxel treatment moreover, cytotoxic effects of docetaxel decreased on hormonotherapy-resistant, metastatic prostat cancer cells. These result indicate that glutamine and selenium may have a significant role of contribution to standard docetaxel treatment of prostate cancer.