Oküler hipertansiyon ve açık açılı glokomu olan olgularda selektif lazer trabeküloplastinin etkinliği
Efficacy of selective laser trabeculoplasty in ocular hypertensive and primary open angle glaucoma patients
- Tez No: 316677
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
AMAÇ: Oküler hipertansiyon ve açık açılı glokomu olan hastalarda Selektif Lazer Trabeküloplastinin (SLT) etkinliğini ve güvenirliğini başlangıç tedavi olarak araştırmak ve tedavi başarısını etkileyen faktörleri incelemek.GEREÇ-YÖNTEM: 2008-2011 yılları arasında SLT tedavisi uygulanan 63 hastanın 114 gözüne ait kayıtlar retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya yeni tanı almış ve herhangi bir nedenden dolayı anti-glokomatöz ilaç kullanamayan oküler hipertansiyonu (OHT), primer açık açılı glokomu (PAAG), eksfolyatif glokomu (EG), pigmenter glokomu (PG) olan hastalar alındı. Komplikasyonsuz katarakt cerrahisi dışında herhangi bir göz içi cerrahisi geçiren hastalar çalışma dışı bırakıldı. 360° SLT tedavisi uygulandıktan sonra hastalar 1.gün, 1.ay, 3.ay ve daha sonra 3 ay aralıklarla takip edildiler. Takiplerde GİB'i yüksek seyreden hastalara tekrar SLT uygulandı veya ilaç tedavisi başlandı. SLT tedavisi ve tolere edilebilen tıbbi tedavi ile hedef GİB değerinde düşüş elde edilemeyen hastalara glokom ameliyatı planlandı.BULGULAR: Çalışmaya alınan 29'u (%46) erkek, 34'ü (%54) kadın 63 hastanın yaş ortalaması 58,8±11,71(20-72) yıl olarak saptandı. 51 (%81) hastanın her iki gözüne, 12 (%19) hastanın ise tek gözüne olmak üzere toplam 114 göze SLT tedavisi uygulandı. Hastalar ortalama 19,2±5,8 (12-30) ay takip edildiler. SLT öncesi GİB ortalaması 25,6±3.27mmHg olan hastaların ortalama takip sonunda GİB değerleri 17.46±2.15mmHg'ya düşüş gösterdi. Takip süresi içinde 114 gözün 18'nde (%15,78) hedef basınca ulaşılamadığı için en az bir kere daha SLT yapıldı, 11 göze (%9,6) ise ilaç tedavisi başlandı. Alt grup incelemesinde OHT'lu 59 gözde %32, PAAG'lu 23 gözde %30, EG'lu 16 gözde %35 ve PG'lu 16 gözde %31 GİB düşüşü sağlandı. SLT'ye bağlı önemli bir yan etki gözlenmedi.SONUÇ: Açık açılı glokom ve OHT olan hastalarda SLT tedavisi güvenilir ve etkili başlangıç tedavi seçeneğidir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To investigate the efficacy and safety of selective laser trabeculoplasty (SLT) as an initial treatment and to determine factors affecting its success in patients with ocular hypertension and open-angle glaucoma.PATİENTS AND METHODS: The 114 eyes of 63 patients treated with SLT between 2008-2011 years were retrospectively investigated. Patients with newly diagnosed ocular hypertension and open-angle glaucoma or patients by any reason did not use anti-glaucomatous medication, were included in the study. Patients previously underwent any intraocular surgery except for uncomplicated cataract surgery were not included in the study. All patients underwent 360° SLT treatment and İOP were measured at first day, first, third and every 3 months after treatment. Patients whose IOP were repeatedly increasing during the follow up were either treated with SLT or medication. Patients who did not achieve the target IOP after SLT and tolerable medical treatment were planned for glaucoma surgery.RESULTS: Among 63 patients included in the study 29 (46%) were male, 34 (54%) were female with an average age of 58,8±11,71(20-72) years. 51(81%) patients were treated bilaterally and 12(19%) patients were treated unilaterally with SLT of total 114 eyes. Patients were followed-up for an average of 19,2±5,8 (12-30) months. Patients with the average IOP level of 25,6±3.27mmHg showed decrease in IOP level to 17,46±2,15mmHg after SLT at the end of follow-up. During the follow-up period of all patients who treated with SLT, 29 eyes did not reach the target IOP level and 18 (15.78%) of this eyes were treated at least one more time with SLT, 11 (9,6%) eyes were treated medically. In investigating sub-groups, average reduction in İOP was 32% in 59 eyes of patients with ocular hypertension, 30% in 23 eyes with primary open-angle, 35% in 16 eyes with exfoliative and 31% in 16 eyes with pigmentary glaucoma. There was no observed significant adverse effect related to SLT.CONCLUSION: SLT is the effective and safe initial choice in treatment of patients with ocular hypertension and open-angle glaucoma.