13-14 yaş boksörlerde 8 haftalık kamp eğitiminin bazı fiziksel uygunluk, fizyolojik ve antropometrik özelliklerine etkisi
N 13-14 aged boxers, the effect of 8 week of camp training on some physical suitability, physicologic and antropometric properties
  1. Tez No: 316695
  2. Yazar: YAKUP KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
1.ÖZETPerformansın üst düzeyde olabilmesi için günümüz sporcularının üstün performansları birçok fizyolojik, psikolojik ve biyomekaniksel etkenlerin bir bütünü olarak nitelendirilir. Bu çalışmanın amacı; 13-14 yaşarası erkek boksörlerde 8 haftalık Boks kamp programının bazı Fiziksel, Fizyolojik ve antropometrik değerleri üzerine etkisinin araştırılmasıdır.Araştırma materyalini 2011 yılında kastamonuda yapılan kamp programına katılan 13-14 yaşlarındaki Yıldız Erkekler Boks Millî Takımından toplam 24 boksör oluşturmuştur. Çalışmaya katılan antrenman grubuna Boks Federasyonu tarafından belirlenen 8 haftalık antrenman programı uygulanmıştır. Kampın başlangıcında ve bitiminde sporculardan Yaş, Boy, Kilo, Spor Yaşı, Vücut Yağ Oranı, Beden kitle İndeksi, Dikey sıçrama, Esneklik, Sağ El pençe kuvveti, Sol el pençe Kuvveti, Sırt kuvveti,Bacak kuvveti, Durarak uzun atlama, Aerobik güç,Anaerobik güç,İstirahat ve Yorgunluk nabız değerleri ile Antropometrik ölçümlerden Biseps çevresi, Bacak çevresi, Omuz çevresi, Göğüs çevresi, Bel çevreleri alınmıştır. Ön test-son test modeli uygulanmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız t-Test uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
2.ABSTRACTThe purpose of this study was, research the effect of the 8-week boxing camp Schedule for male boxers whose ages range between 13-14 on some physical, physiological, and anthropometric measures.Although boxing is primarily a skill, it?s a prior factor for gaining success in boxing because their skill also unites ability, intelligence and force.High performances of the sportsmen of our day can be qualified as the unity of alot of the physiological, psychological, and bio-mechanical factors which are required from them to obtain a performance on high levels.The average age of the boxers in the research group was 13,56 year, they were included to the study at the age of at least 13, and maximal 14. Their lenght average was determined as 149,72cm. The average sporting age was determined as 4,08 year. There was no statistical difference between their weight measures.