Kastamonu belediye mezbahasına getirilen sığırlarda yabancı cisim insidansı ve komplikasyonlarının araştırılması
Insidence of foreign body and its complications search among the cattles in kastamonu municipal slaughterhouse
  1. Tez No: 316700
  2. Yazar: BUĞRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CENGİZ HAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yabancı Cisim Sendromu; Türkiye'de sığırlarda yaygın olarak görülen sindirim sistemi hastalık grubundan olup, çeşitli yabancı cisimlerin alınması sonucu meydana gelmektedir. Bunlardan özellikle batıcı olanları, çıkarılmadığı takdirde ölümle sonuçlanabilen komplikasyonlara yol açabilmektedir.Bu çalışma ile Kastamonu ilindeki sığırlarda yabancı cisim insidansı ve komplikasyonları araştırılmış olup, konu ile ilgili hayvan sahiplerinin bilinçlendirilmesi ve ekonomik kayıpların önlenmesi amaçlanmıştır.Kastamonu Belediye Mezbahasına 15 Haziran 2011-15 Nisan 2012 tarihleri arasında kesim amacıyla getirilen 1994 sığırın 1126 (% 56.4)'sını Simental, 402 (% 20.1)'sini Montafon, 355 (% 17.8)'ini Holştayn siyah alaca, 69 (% 3.4)'unu Yerli Kara 28 (% 1.4)'ini Aberdeen Angus oluşturmuştur. Ayrıca materyallerin % 0.9'luk bölümünü de sırasıyla, 7 Manda, 3 Hereford, 2 Şarole ve 2 Kırmızı Alaca oluşturmuştur. İncelenen hayvanların 1737 (% 87.2)'sini erkek ve 257 (% 12.8)'sini dişi sığırlar oluşturmuştur.Yapılan çalışmada hayvanların 1530 (% 76.7)'inde yabancı cisim belirlenirken, bu yabancı cisimlerden 33 (% 2.1)'unun rumen ve retikulum mukozasına battığı, 1497 (% 97.9)'inin ise rumen ve retikulum mukozasına batmadığı görülmüştür.Materyallerde bulunan yabancı cisim ve sayısı sırasıyla; 1227 (% 80.2) kum ve taş parçaları, 122 (% 8) mıknatıs, 101 (% 6.6) tel, 49 (% 3.2) çivi, 27 (% 1.7) poşet, ip ve yular, 4 (% 0.3) metal parçaları olarak kaydedilmiştir.Elde edilen veriler yaş, cinsiyet, doğum ve yetiştirilme şekli gibi faktörlerin yabancı cisim alımında etkili olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak yabancı cisimlere karşı yeterli koruyucu önlemlerin alınmadığı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Foreign Body Syndrome is among a kind of digestion system ilnesses that can commonly seen in the cattles in Turkey. It occurs due to animals? eating foreign bodies. Among these foreign bodies, especially the stinging ones can cause some complications that can result in death.By means of this study, insidence of foreign body and its complications were searched among the cattles in Kastamonu and raising the awareness of the owners of the animals and preventing the economical loses were aimed.Among 1994 cattles that were taken to the Kastamonu municipal slaughterhouse during the 15 June 2011-15 April 2012 between of the study, 1126 (% 56.4) were Simmental cattles, 402 (% 20.1) were Brown Swiss cattles, 355 were Holstein cattles which had black and white colour, 69 (% 3.4) were native animals, 28 (% 1.4) were Aberdeen Angus. Additionaly (% 0.9) percentage of the materials were respectively 7 Buffalo, 3 Hereford, 2 Charolais and 2 Red Pied. Out of these 1994 cattles that were examined, 1737 (% 87.2) were male and 257 (% 12.8) were female animals.In the study, out of the total cattles, there were 1530 (% 76.7) cattles that foreign bodies were identifed. It was seen that from among these foreign bodies, 33 (% 2.1) of them were sticked in rumen and reticulum mucous and among the remaining, 1497 (% 97.9) cattles they didn?t stick in rumen and reticulum.Foreign bodies and their numbers found in the materials are respectively recorded as following 1227 (% 80.2) sand and stone particles, 122 (% 8) magnet, 101 (% 6.6) wire, 49 (% 3.2) nails, 27 (% 1.7) nylon bag, rope ve rein, 4 (% 0.3) metal particles.