Kardiyak semptomu olmayan Behçet hastalarında sol ve sağ ventrikül fonksiyonlarının ekokardiyografik olarak değerlendirilmesi
Assesment of left and right ventricular functions in asymptomatic Behcet's disease
  1. Tez No: 316708
  2. Yazar: GAMZE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU AKGÜL ERCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Giriş ve AmaçBehçet Hastalığı uzun seyirli, tekrarlayıcı, sistemik bir vaskülittir. Hastalıkta klinik olarak kalp tutulumu oldukça seyrek görülmektedir. Bununla birlikte kalp tutulumu sıklıkla semptomsuz olup hastanın prognozunu önemli derecede etkilemekte ve mortalite riskini arttırmaktadır. Bu çalışmada amaç, bilinen kardiyak tutulumu olmayan asemptomatik Behçet hastalarında sol ve sağ ventriküle ait fonksiyonel ekokardiyografik parametreleri normal bireylerdeki parametrelerle kıyaslamaktır.Gereç ve YöntemUluslararası Behçet Hastalığı Çalışma Grubu kriterlerine göre Behçet Hastalığı tanısı alan 40 hasta, hasta grubu olarak çalışmaya alındı. Hastalarla demografik özellikleri uyumlu olan 40 sağlıklı birey kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Tüm hastaların yaş, cinsiyet, özgeçmiş vb. klinik özellikleri belirlendi. Biventriküler fonksiyonları etkileyebilecek diğer hastalıklar, ilaç kullanımı, sigara öyküsü vb. faktörleri sorgulamak üzere hasta ve sağlıklı kontrollerden ayrıntılı öykü alındı ve sistemik fizik muayeneleri yapıldı. Hasta ve sağlıklı kontrollerden tam kan, rutin biyokimya, elektrokardiyografi ve telekardiyografi tetkikleri istendi. Sol ve sağ ventriküle ait iki boyutlu, M-mode, PW Doppler ve Doku Doppler Ekokardiyografik parametreleri ölçüldü.BulgularGruplar, klinik ve demografik özellikler açısından benzer bulundu. Ekokardiyografik ölçümlerde; LV sistol ve diyastol sonu çapları, IVS ve LVPW'nin diyastolik kalınlıkları, aort kökü değerleri, LA çapı ve LV kitle değerlerinin karşılaştırılmasında gruplar arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Kontrol grubuyla yapılan karşılaştırmada, Behçet hastalarında hem sol ventrikülün hem de sağ ventrikülün sistolik ve diyastolik fonksiyon parametrelerinde bozulma tespit edildi.
Özet (Çeviri)
ObjectiveBehcet's disease is a chronic relapsing systemic vasculitis that can involve almost every organ and systems in the body with extremely different diverse manifestations. Cardiovascular involvement is relatively uncommon in Behcet's disease; however, clinically inapparent cardiac involvement affects prognosis and increase the risk of mortality. In this study, we aimed to assess left and right ventricular functions in asymptomatic patients with subclinical Behcet's disease and to compare them with normal control group.Material and MethodsForty patients diagnosed to have Behcet disease according to ?International study group for Behcet?s Disease? criteria and 40 healthy age- and sex-matched subjects were enrolled. In all patients; age, gender, clinical history and other clinical features were determined. Substantial medical history concerning the factors that can affect biventricular functions (such as medications, smoking status, other comorbities, etc.) was taken and general physical examination was carried out. Routine biochemical parameters and complete blood count were performed. Electrocardiography and chest X-ray were acquired. Left and right ventricular two- dimensional, M- mode, PW Doppler and tissue Doppler echocardiographic parameters were also measured.ResultsBoth of the groups were found to be similar in terms of demographic and clinical characteristics. Left atrial diameter, left ventricular systolic and diastolic diameters, left ventricular ejection fraction, left ventricular wall thicknesses and left ventricular mass, aortic root diameter of these two groups did not show statistically significant difference. In Behcet?s group, impairment in left and right ventricular systolic and diastolic functional parameters were determined. Left ventricular diastolic dysfunction demonstrated by statistically significant parameters such as mitral valve E wave flow velocity, E/A ratio, IVRT and DT. The MPI values related with global left ventricle function were also statistically significant higher in disease gruop.