Behçet hastalarında sağ ventrikül diyastolik fonksiyonlarının ekokardiyografik olarak değerlendirilmesi
The evaluation of right ventricular diastolic function in patients with behçet's disease
- Tez No: 391056
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİT DEMİRKOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Behçet hastalığına ait semptom ve sistem tutulum oranları literatürde büyük değişiklikler göstermektedir. Hastalıkta vasküler sistem sık tutulmasına rağmen kalp tutulumu ile ilgili bilgiler sınırlıdır. Biz bu çalışmada asemptomatik, kardiyovasküler risk faktörü içermeyen Behçet hastalarında sağ kalp diastolik fonksiyonlarını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem:. Uluslararası Behçet Hastalığı Çalışma Gurubu kriterlerine göre Behçet hastalığı tanısı alan 36 hasta, hasta gurubu olarak çalışmaya alındı. Hastalarla demografik özellikleri uyumlu olan 35 sağlıklı birey kontrol gurubu olarak çalışmaya dahil edildi. Tüm hastaların yaş, cinsiyet, özgeçmiş vb. klinik özellikleri belirlendi. Sağ ventrikül fonksiyonlarını etkileyebilecek diğer hastalıklar, ilaç kullanımı, sigara öyküsü vb. faktörleri sorgulamak üzere hasta ve sağlıklı kontrollerden ayrıntılı öykü alındı ve sistemik fizik muayeneleri yapıldı. Hasta ve sağlıklı kontrollerden tam kan, rutin biyokimya, elektrokardiyografi ve telekardiyografi tetkikleri istendi. Ekokardiyografik olarak sağ ve sol ventrikül fonksiyonları, kapak fonksiyonları değerlendirildi. Ayrıca sağ ventrikülün diastolik fonksiyonlarına ait iki boyutlu, M-mode, PW Doppler ve doku Doppler ekokardiyografik parametreleri ölçüldü. Bulgular: Guruplar, klinik ve demografik özellikler açısından benzer bulundu. Ekokardiyografik ölçümlerde; LV sistol ve diyastol sonu çapları, IVS ve LVPW?nin diyastolik kalınlıkları, aort kökü değerleri, LA çapı ve LVEF değerleri karşılaştırılmasında guruplar arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Kontrol gurubuyla yapılan karşılaştırmada, Behçet hastalarında sol ventrikülün diyastolik fonksiyon parametrelerinde bozulma tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Background: Cardiovascular involvement is relatively uncommon in Behçet's disease; however, clinically inapparent cardiac involvement affects prognosis and increases the risk of mortality. In this study, we aimed to assess right ventricular diastolic functions in asymptomatic patients with subclinical Behçet's disease. Methods: We studied 36 patients who were diagnosed by the international diagnostic criteria of Behçet's disease (1) and 35 healthy controls, and the two groups were matched by age, gender, clinical history and other clinical features. Substantial medical history concerning the factors that can affect RV diastolic function (such as medications, smoking status, other comorbities, etc.) was taken and general physical examination was carried out. Routine biochemical parameters, complete blood count, electrocardiography and chest X-ray were performed. Left and right ventricular two- dimensional, M- mode, PW Doppler and tissue Doppler echocardiographic parameters were also measured. Results: No differences between patients with Behçet?s disease and controls were found in terms of demographic and clinical characteristics. Left atrial diameter, left ventricular systolic and diastolic diameters, left ventricular ejection fraction, left ventricular wall thicknesses, aortic root diameter of these two groups did not show statistically significant difference. Left ventricular diastolic dysfunction was demonstrated statistically significantly by parameters such as mitral valve E wave flow velocity, E/A ratio and DT.