Behçet hastalarında sol ventrikül diyastolik fonksiyonlarının konvansiyonel Doppler ekokardiografi ve doku Doppler görüntüleme ile değerlendirilmesi
The evaluation of left ventrıcular diastolic functions with conventional Doppler echocardiıgraphy and tissue Doppler imaging in Behcet's disease patients
  1. Tez No: 282453
  2. Yazar: MURAT İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ GÖKHAN CİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Kardiyoloji, Dermatology, Cardiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Behçet hastalığında kalp tutulumu az görülmekle birlikte hastanın prognozunu etkilemesi ve mortalite riskini artırması nedeniyle önemlidir. Biz çalışmamızda konvansiyonel Doppler ve yeni bir ekokardiografik teknik olan doku Doppler görüntülemesi (DDG) yöntemini kullanarak Behçet hastalarında sol ventrikül diyastolik fonksiyonlarını ve myokard performans indeksini değerlendirmeyi amaçladık.Çalışmaya yaş ortalaması 42,71 ± 6,95 olan 41 (%57,7) Behçet hastası ve kontrol grubu olarak yaş ortalaması 44,83 ± 5,47 olan 30 (%42,3) sağlıklı birey dahil edildi. Behçet hastaların hastalık süreleri ortalama 9.78± 4.39 yıldı. Tüm hastalar ve kontrol grubu M mod, 2 boyutlu, konvansiyonel Doppler ekokardiografi ve DDG ile değerlendirildi. Konvansiyonel Doppler parametrelerinden erken diyastolik akım velositesi (E), geç diyastolik akım velositesi(A), E dalgası deselerasyon zamanı (EDZ) ölçüldü ve E/A oranı hesaplandı. DDG ile SV mitral annulus septal ve lateral bölgelerden sistolik zaman(Sm), erken diyastolik (Em), geç diyastolik (Am) miyokardiyal hızlar ölçüldü, Em/Am oranları ve İVKZm + İVGZm/ EZm formülü kullanılarak DDMPİ hesaplandı. Sonuçlar toplanıp ikiye bölünerek sol ventrikülün ortalama Sm, Em, Am, Em/Am,İVGZm ve DDMPİ değerleri bulundu.
Özet (Çeviri)
The Evaluation Of Left Ventricular Diastolic Functions With Conventional Doppler Echocardiography And Tissue Doppler İmaging (TDİ) İn Behcet?s Disease PatientsHowever heart involvement is rare in behcet?s disease, it?s important because it effects the prognosis and increases the risk of mortality. In our study we aimed to assess left ventricular diastolic functions and myocardial performance index in patients with Behcet?s disease by using conventional Doppler and tissue Doppler imaging (TDI) which is a new echocardiography technique.41 Behcet patients (%57.7) mean age 42,71 ± 6,95 and 30 healthy persons (%42,3) mean age 44,53 ± 5,47 as control group were admitted to the study. The disease duration of Behcet patients were mean 9,78 ± 4,39 years (minimum 2, maximum 18 years). All patients and the control group were assessed with M mod, two-dimensional conventional Doppler Echocardiography, and DDG. Of the Doppler parameters, early diastolic flow velocity (E), late diastolic flow velocity, E wave deceleration time (EWDT) was calculated and E/A ratio was evaluated. With DDG, from LV mitral annulus septal and lateral zones systolic time (Sm), early diastolic (Em), late diastolic (Am) myocardial velocities were evaluated. For calculating TDİMPI, Em/ Am ratios and İVCTm + İVRTm/ ETm formula was used. After adding the results and than dividing them to two mean Sm, Em, Am, Em/Am, İVRTm and TDİMPİ values were evaluated.