Hemodiyaliz hastalarında kemik mineral bozuklukları ve vitamin D reseptör polimorfizmi ilişkisi
Mineral bone defects at esrd patients undergoing hemodialysis and its association with vitamin D receptor polymorphism
- Tez No: 316712
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN KANTARCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Giriş: Kronik Böbrek Hastalığı- Kemik Mineral Bozuklukları (KBH-KMB), kronik böbrek yetmezliğinin erken evrelerinde başlayarak renal replasman tedavileri sırasında da farklı şekillerde devam eder. Kalsiyum/PTH/Kalsitriol aksıyla ilgili çalışmalarda, SDBY hastalarında kemik ve mineral metabolizması anormalliklerinde değişik genetik faktörlerin etkili olduğu rapor edilmiştir.Amaç: Biz bu çalışmada hemodiyaliz hastalarında kemik mineral bozuklukları ve vitamin D reseptör polimorfizmi ilişkisi ve bu hasta grubunda komorbid durumlara D vitamini polimorfizminin nasıl bir etkisi olduğunu incelemeyi amaçladık.Materyal ve Metod: SDBY tanısıyla haftada 3 gün 3-5 saat süreyle hemodiyalize giren 18 yaş üstü, 105 hasta ve 18 yaşından büyük, herhangi bir malinite durumu olmayan, sağlıklı kadın ve erkek gönüllülerden oluşan 50 kişi kontrol grubu olarak belirlendi. Hastaların yaş, cinsiyet, boy ve ağırlık gibi demografik özellikleri, son dönem böbrek yetmezliğine neden olan primer hastalıkları, hemodiyaliz süreleri kaydedildi. Komorbiditeleri( HT, DM,PDH, KKH, HL), son dönem böbrek yetmezliği tanısı konulduktan sonra paratiroid adenomu gelişmesi, paratiroidektomi yapılıp yapılmadığı, kullandığı D vitamini ve türü kaydedildi.Hastaların son 1 yıl içindeki laboratuar kayıtları incelenerek; elektrolit ( Na, K, Ca, P) değerleri (son 3 aylık ortalama), BUN, Kreatinin, albumin, ALP, PTH (son 1 yıl içindeki ortalama değer), 25(OH)D düzeyleri kaydedildi. Vit D FokI reseptör polimorfizmi için genotiplendirmeleri yapıldı.Bulgular: VDR FokI polimorfizmi genotiplendirmesi sıklığı hastalarda %5.7(6) ff , %54.3 (57) FF , %39 (41) Ff ve kontrol grubunda %68 (34) FF, %32 (16) Ff, %0.0 ff bulundu. 33 kadın hastada (%26.5) ve 21 erkek hastada (%27.5) D vitamini eksikliği (450 pg/ml şeklinde 3 gruba ayrıldı. PTH düzeyi >100 pg/ml olanlarda daha çok FF genotipine (55) rastlandı. Hastalarda 25(OH)D düzeylerinin dağılımı ile PTH (Paratiroid Hormon) düzeylerinin dağılımı karşılaştırıldığında en yüksek PTH düzeyleri 25(OH) D düzeyi
Özet (Çeviri)
Chronic Renal Failure-Mineral bone Disorders occur at early stages of renal failure and continues in different forms during renal replacement therapy. Association studies related to the Calcium/PTH/Calcitriol axis indicate that genetic factors may be responsible for interindividual variability in the occurrence and severity of bone and mineral metabolism abnormalities among ESRD patients.Aim: We aimed that, to analyse the association of mineral bone defects at hemodialysis patients with Vitamin D receptor polymorphism and the effects of vitamin D receptor polymorphism on the comorbid diseases with these ESRD patients.Materials and Methods: 100 ESRD patients >18 years old undergoing hemodialysis for a three times a week for 3-5 hours and 50 voluntary, healty man and women with have no malignancy were as a control study determined. Demographic features like age, gender, weight and height, primary diseases causes ESRD and hemodilaysis durations were recorded.Comorbidities (HT, DM,PDH,KVH,HL), parathyroid adenomas, parathyroidectomy, and types of D vit used recorded. Electrolite (Na, K, ca, P) levels (average of the last 3 months), BUN, creatinin, albumin, ALP, PTH levels; avarage of the last 1 year, 25(OH)D levels recorded. Vitamin D FokI receptor polymorphism genotypings were studied.Results: VDR FokI polymorphism genotype frequencies in the patient population were %5.7(6) ff , %54.3 (57) FF, %39 (41) Ff and 68% FF, 32% Ff, 0.0% ff in a healthy control population. Vitamin D deficiency (450 pg/ml. The patient group with PTH level >100 pg/ml has the most FF genotype(55).We compared 25(OH)D levels disribution with PTH levels disribution and detected that highest PTH levels were with 25(OH)D deficiency (