Kronik hemodiyaliz hastalarında kemik – mineral bozuklukları,anemi, kardiyovasküler bozuklukların değerlendirilmesi
Evaluation of bone - mineral disorders, anemia, cardiovascular disorders in chronic hemodialisis patients
- Tez No: 889345
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kronik hemodiyalize giren hastalarda kardiyovasküler hastalık, kemik-mineral bozuklukları ve anemi prevalansı normal popülasyona göre daha fazladır. Kronik böbrek hastalığında ve diyaliz hastalarında kardiyovasküler hastalık prevalansı normal popülasyona göre 4-6 kat daha fazla olduğu bilinmektedir. Ayrıca, bu hastalarda parankim kaybı devam ettiğinden kemik-mineral metabolizmasında bozulmalar olmaya devam eder. Kronik böbrek hastalığında anemi yaşam kalitesini olumsuz etkileyen en önemli ve sık komplikasyonlardan birisi olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmamızda kronik hemodiyalize giren hastalarda kardiyovasküler hastalık, anemi ve kemik mineral bozukluklarını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Van YYÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Nefroloji Kliniği Diyaliz Ünitesinde hemodiyaliz tedavisi alan hastaların 01.07.2021-01.07.2022 tarihleri arasındaki verileri retrospektif olarak incelendi. Hemodiyaliz tedavisi alan (n: 56) toplam 56 hasta üzerinde çalışma yapıldı. Hastaların demografik özellikleri, EKO ve DEXA sonuçları; hemogram, biyokimya, hormonal ve vitamin tetkikleri; ilaç kullanımı dosyalarından retrospektif olarak elde edildi. Çalışma retrospektif olarak planlandığı için örneklem büyüklüğü hesaplanmamıştır. Elde edilen tüm bilgiler bilgisayar ortamına taşındı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler kullanıldı. Tanımlayıcı istatistiklere bakıldığında; ortalama, standart sapma, minimum, maksimum, sayı (n) ve yüzde (%) olarak ifade edildi.
Özet (Çeviri)
The prevalence of cardiovascular disease, bone-mineral disorders and anemia in patients undergoing chronic hemodialysis is higher than the normal population. It is known that the prevalence of cardiovascular disease in chronic kidney disease and dialysis patients is 4-6 times higher than in the normal population. Additionally, as parenchymal loss continues in these patients, deteriorations in bone-mineral metabolism continue to occur. Anemia in chronic kidney disease is considered one of the most important and frequent complications that negatively affects the quality of life. In this study, we aimed to investigate cardiovascular disease, anemia and bone mineral disorders in patients undergoing chronic hemodialysis. Materials and Methods: In our study, the data of patients who received hemodialysis treatment in the Nephrology Clinic Dialysis Unit of Van YYÜ Faculty of Medicine Hospital be-tween 01.07.2021 and 01.07.2022 were retrospectively examined. The study was conducted on a total of 56 patients receiving hemodialysis treatment (n: 56). Demographic characteristics of the patients, ECHO and DEXA results; hemogram, biochemistry, hormonal and vitamin tests; It was obtained retrospectively from drug use files. Since the study was planned retrospectively, sample size was not calculated. All the information obtained was transferred to the computer environment. Descriptive statistics were used to analyze the data. Looking at descriptive statistics; Expressed as mean, standard deviation, minimum, maximum, number (n) and percentage (%).