Kronik hemodiyaliz hastalarının total kemik ve mineral ölçümlerine etki eden faktörler
Factors affecting hemodialysis patients' total bone and mineral measurements
  1. Tez No: 419851
  2. Yazar: MEHMET HAKAN AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN NERGİZOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Son dönem böbrek yetmezliğinde kemik mineral bozuklukları, mortalite ve morbiditeyi etkileyen önemli problemlerdir. Kemik biyopsisi sorunu tanımlamada güçlü bir yöntem olmasına karşın klinik uygulamada ciddi sorunlar vardır. Genel popülasyonda yaygın olarak kullanılan DEXA ile bölgesel kemik yoğunluk ölçümleri hemodiyaliz hasta grubunda bilgi vermekten uzak görünmektedir. Bu nedenle çalışmamızda total kemik yoğunluğu ve mineral içeriği ile başta kırık birlikteliği olmak üzere; serum kalsiyum, fosfor, parathormon, albümin, hemoglobin, D vitamini, CRP, bikarbonat düzeyleri ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamızda Ankara Üniversitesi Hemodiyaliz Ünitesinde ve iki özel diyaliz merkezinde kronik hemodiyaliz programında bulunan 63 erkek, 52 kadın toplam 115 hasta değerlendirildi. Hastaların ortalama diyaliz süresi 91,17 (±68,48) ay idi. Hastalardan 19'unda klinik kırık öyküsü alındı (%16,5). Kırık olan hastaların olmayanlara göre ortalama total Kemik Mineral Dansiteleri (tKMD) ve total Kemik Mineral İçeriği (tKMİ) (sırası ile 0.9884 (±0.038) vs 0.9833 (±0.083) gram/cm2 g/cm2 ve 1842.87 (±482.49) gram vs 1807.3917 (±492.04) gram) olarak tespit edildi ve istatistiksel anlamlılığa ulaşmadı.
Özet (Çeviri)
Bone mineral disorders in end stage kidney disease have impact on morbidity and mortality. Although bone biopsy is a powerful diagnosis assessment, in clinical approach there are important problems. In general population DEXA is widely used to measure local bone sites but in hemodialysis population this tool is far away to give knowledge about the problem. For this reason we aimed to assess relationship between total bone density and content firstly with fractures and also serum calcium, phosphorus, parathyroid hormon level, albumin, hemoglobin, vitamin D, CRP, bicarbonate levels. In our study we analized 63 men and 52 women totally 115 patients in chronical hemodialysis program in Ankara University Hemodialysis Unit and two other hemodialysis centers. Mean dialysis duration was 91,17 (±68,48) months. 19 patients had a story of fracture (%16,5). Patients with fractures have mean bone mineral density and content 0.9884 (±0.038) g/cm2 and 1842.87 (±482.49) grams respectively and fracture-free group has 0.9833 (±0.083) g/cm2 and 1807.3917 (±492.04) grams respectively and there was no significant difference between the patients with fracture and fracture-free group for tBMD and tBMC. There was a relationship between PTH (r=-0,233; p=0,012) and albumin levels (r=0,197; p=0,035) with tBMD and tBMC.