Küçük renal tümörlerin tedavisinde US/BT eşliğinde ablatif tedaviler
US/CT guided ablative therapies ın small renal masses
- Tez No: 316717
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM YÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Küçük renal tümör saptanan olgularda, ablatif tedavi yöntemlerinden radyofrekans ablasyon (RFA) ve kriyoterapi, gün geçtikçe kullanımı artan cerrahiye alternatif termal ablasyon yöntemleridir. Bu çalışmanın amacı ablatif tedavilerin etkinliğini değerlendirmektir.Çalışmaya, renal tümörü bulunan, yaş aralığı 22-90 (ortalama:59,2) olan toplam 45 olgu (32 erkek, 13 kadın) dahil edildi. Toplam 79 lezyonun 64'üne RFA, 15'ine ise kriyoterapi yapıldı. Lezyonların sayıları 1-11 (ortalama 1,68), çapları ise 0,9-4,5 cm. (ortalama 1,9 cm) arasındaydı. R.E.N.A.L. nefrometri skoruna göre toplam 79 lezyonun 43'ü düşük, 31'i orta ve 5'i yüksek risk grubunda idi. Toplam 53 seans uygulanan ablasyon işlemlerinden 32 seansta RFA (24 perkütan, 5 intraoperatif açık, 3 laparoskopik); 15 seansta ise kriyoterapi (11 perkütan, 4 intraoperatif) uygulaması yapıldı. Perkütan RFA işlemlerinin 14'ü ise US+BT, 7'si yalnız US ve 3'ü yalnız BT eşliğinde; perkütan kriyoterapi işlemlerinin 8'i BT+US, 2'si BT ve 1'i US eşliğinde gerçekleştirildi. Tüm RFA işlemlerinde RITA Starburst® Talon elektrodu, tüm kriyoterapi işlemlerinde ise Precise? sistemi ve Iceseed? kriyoablasyon iğneleri kullanıldı. 8 olguda tek seansta egzofitik yerleşimli 8 lezyonda işlem öncesinde lezyon komşuluğuna % 5'lik konsantrasyonda dekstroz solüsyonu enjeksiyonu uygulandı. Ablasyon sonrasında olgular 1., 3., 6. ay ve 1. yılda, sonrasında ise yıllık periyodlarda BT ve MR ile takip edildi.İşlem sonrasında 1/45 (%2,2) olguda pelvikalikseal hasar, 1/45 (%2,2) olguda erken dönem böbrek fonksiyon testlerinde bozukluk, 1/45 (%2,2) olguda cilt yanığı, 1/45 (%2,2) olguda subkapsüler ve 3/45 (%6,6) olguda perirenal hematom saptandı. Olgular 2-55 ay (ortalama 23,6 ay) takip edildi. 38/45 (%84,5) olguda ve 72/79 (%91) lezyonda takip incelemelerinde tam ablasyon izlendi. Rezidü ya da rekürrens saptanan 7/45 (%15,5) olgudan 5'ine 6 seans reRFA uygulandı. Takipte 3/45 (%6,6) olguya radikal nefrektomi, 1/45 (%2,2) olguya ise renal arter embolizasyonu uygulandı. Takip süresince yalnızca 1/45 (2,2) olguda lokal ileri evre hastalığa progresyon gözlendi. Olgulardan 3/45'i (%6,6) eşlik eden morbidite ya da ek maligniteler nedeniyle kaybedildi.Ablatif tedaviler, küçük renal tümörlerin tedavisinde tercih edilen, etkin ve morbiditesi düşük tedavi yöntemleridir. Nefrometri skorlamanın böbrek tümörlerinin tanımlanmasında standardizasyon sağlamanın yanısıra tedavi seçimi ve prognoz öngörüsüne katkıda bulunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Radiofrequency ablation (RFA) and cryotherapy are the popular and increasingly used thermal ablative therapies alternative to the surgery in small renal masses. The aim of this study is to evaluate the effectiveness of the ablative therapies.45 patients (32 men, 13 women; mean age 59,2 years, age range 22-90) were involved in this study. 64 of the lesions were treated with RFA and 15 were treated with cryotherapy. The number of ablated lesions were between 1 to 11 (mean 1,68) and the diameter of lesions were between 0,9 to 4,5 cm (mean 1,9 cm). According to the R.E.N.A.L. nephrometry score, lesions in the low, moderate and high score groupes were 43, 31 and 5, respectively. From the total of 53 sessions of ablations, 32 sessions of RFA (24 percutaneous, 5 intraoperative and 3 laparoscopically) and 15 sessions of cryoherapy (11 percutaneous, 4 intraoperative) were performed. During percutaneous ablations; ultrasound (US), CT and a combination of US and CT guidance was used in 7, 3 and 14 sessions for RFA and 1, 2 and 8 sessions for cryotherapy, respectively. RITA Starburst® Talon electrode was used in all RFA procedures and also Precise? system and Iceseed? cryoablation needles were used in all cryotherapy procedures. Before the ablation, 5 % dextrose solution was injected to the adjacent to the lesion in 8 sessions. After ablation, patients were followed-up with CT and MRI at the first, thirth, sixth months, first year and then with intervals of one year.Pelvicalyceal system damage, decline in kidney function tests in earlier period, skin burn, subcapsuler and perirenal hematoma was developed in different patients for once. Follow-up periods were between 2 to 55 months (mean follow-up 23,6 months). Complete ablation was observed in 38/45 (%84,5) of the cases and 72/79 (%91) of the lesions. 6 sessions of repeat RFA was performed in 5 cases with recurrences of 7/45 (%15,5) patients. 3/45 (%6,6) patient were treated with radical nephrectomy and renal arterial embolisation was performed in 1/45 (%2,2) patient. During the follow-up period, we observed locally progressive desease in only one patient (%2,2). 3/45 (%6,6) of patient were lost due to concomitant morbidity or additional malignities.Ablative therapies are effective and low morbidity treatments in small renal masses. Nephrometry scoring will contribute to standardize the renal tumors, decide the treatment protocole and make a prediction of prognosis.