Panik bozukluğu ve major depresif bozuklukta bağlanma boyutlarının araştırılması
Investigation of attachment style in panic disorder and major depressive disorder
  1. Tez No: 316739
  2. Yazar: SERDAL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmada, erken yaşantıların bağlanmada kaygı ve kaçınma üzerine etkili olduğu, bağlanmada kaygı ve kaçınmanın major depresyon (MD) tanısı alanları, panik bozukluğu (PB) tanısı alanlardan ayırt edeceği hipotezini test etmek üzere kurgulanmıştır. Ayrıca, iki tanı grubunun da kontrol grubuna oranla daha yüksek düzeyde kaygı ve kaçınma göstereceği beklenmektedir.Yöntem: Bu araştırma, Ekim 2009 ile Ekim 2011 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi Psikiyatri kliniğine başvuran DSM-IV-TR tanı ölçütlerine göre panik bozukluğu ve major depresyon tanısı almış hastalar ile yaş, cinsiyet ve eğitim durumu açısından eşleştirilmiş kontrol grubu ile yapılmıştır. Bu süre içinde çalışma kriterlerini karşılayan 100 panik bozukluğu tanısı almış hasta, 100 major depresyon tanısı almış hasta ve 145 sağlıklı kontrol grubu çalışmaya alınmıştır. Panik bozukluğu, Major depresyon tanısı DSM-IV-TR kriterlerine göre düzenlenmiş olan yapılandırılmış görüşme formu (The Structured Clinical Interview for DSM-IV-TR: SCID-I) kullanılarak saptanmıştır. Çalışmaya katılanlar yapılacak işlem konusunda bilgilendirilmiş ve onamları alınmıştır. Araştırma projesi, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu tarafından onaylanmıştır.Bulgular: MD ve PB grubunun sağlıklı kontrollere göre istatiksel olarak anlamlı olarak daha yüksek bağlanmada kaygı ve kaçınma puanına sahip olduğu gösterildi. MD grubunun hem sağlıklı kontrollerden hem de PB grubuna göre istatiksel olarak anlamlı daha yüksek bağlanmada kaygı puanına sahip olduğu gösterildi. MD ve PB grubu arasında bağlanmada kaçınma puanı arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmadığı gösterildi. MD grubunda 6 aydan az anne sütü almış olmak istatiksel olarak anlamlı fark oluşturduğu gösterildi. Erken dönem yaşantılarının bağlanmada kaygı ve kaçınmayı istatiksel olarak anlamlı olarak etkilemediği gösterildi.Sonuçlar: Bu çalışma, Malatya örnekleminde bağlanma boyutlarının araştırıldığı ilk çalışmadır. En dikkat çeken yanı MD grubunda 6 aydan az anne sütü almış olmanın gösterilmesiydi. Bir diğer önemli olanda bağlanmada kaygı ve kaçınmanın MD grubunda yüksek çıkmasıydı. MD grubunda kaçınma boyutunun yüksek çıkması kültürel dinamiklerle açıklanabilmektedir. PB grubunda sağlıklı kontrollere göre bağlanmada kaygı ve kaçınma puanı yüksek, bağlanmada kaygı puanı ise MD grubundan düşük çıkması Malatya örnekleminin Türkiye örneklemi ile uyumlu olduğunu gösterdi. Bulunan bu sonuçlar önceki çalışmalar ile uyumludur. Sonuçta MD, PB ve sağlıklı kontrollerde bağlanma boyutlarının farklılaştığını Malatya örnekleminde göstermiş bulunmaktayız.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, the early experiences to be effective in attached to the anxious and avoidance, attached to the anxious and avoidant the hypothesis that will distinguish major depression (MD) and panic disorder (PD) diagnosis fields patients. In addition, two diagnostic groups than in the control group is expected to show a high level of atached to the anxious and avoidance.Method: This study between October 2009 and October 2011, Turgut Ozal Medical Center, Inonu University Faculty of Medicine, Clinic of Psychiatry DSM-IV-TR diagnostic criteria, patients with a diagnosis of panic disorder and major depression with age, gender and education level were made with a control group matched for . During this period, study criteria, 100 patients with panic disorder, major depression in 100 patients and 145 healthy controls were recruited. Panic disorder, major depression according to DSM-IV-TR criteria, which was organized in a structured interview form (The Structured Clinical Interview for DSM-IV-TR: SCID-I) were determined. Participants in the study, and informed consent was informed of the action,. The research project was approved by the Ethics Committee of Inonu University Faculty of Medicine.Findings: MD and PD group were significantly higher than in healthy controls connect to a statistically shown to have anxious and avoidance scores. MD group than the PD group and healthy controls had a statistically significant higher score of attached to the anxious. MD and PD there is no statistically significant difference between groups in terms of attached to the avoidance are shown. MD group were breast-feeding less than 6 months to be formed by a statistically significant difference was shown. Attached to the anxious and avoidance, early experiences of the participants were shown not affected by.Result: This study, the first investigating of attachment style in sample of the Malatya. The most notable being as well to show that the MD group was breast-feeding at 6 months. The other most important thing to the high exposure of MD patients, attached anxious and avoidance. Increase the extent of avoiding the emergence of cultural dynamics can be explained in MD patients. PD patients compared to healthy controls attached to the anxiety and avoidance scores were high, attached to the emergence of anxious score significantly lower in the MD sample of Malatya, Turkey showed that the sample is compatible with. These results are consistent with previous studies. As a result, MD, PD and healthy controls differ in dimensions of attachment have shown a sample of Malatya.