Rat iskemik yara modelinde l-arginin tedavisinin yara iyileşmesi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of effects of l-arginine on wound healing in rat ischemic wound model
  1. Tez No: 316740
  2. Yazar: ONUR EVREN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. ERDEM YORMUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZETGiriş: Normal koşullarda yetişkinler için non-esansiyel olan Arginin, çocuklar ve gençler için esansiyel bir amino asittir. L-Arginin gereksinimi büyüme döneminde, travma ya da enfeksiyon durumunda artar. Bu bağlamda argininin ?koşullara bağlı essansiyel bir amino asit? olarak değerlendirilmesi daha doğaldır. L-Argininin oral yoldan yara iyileşmesi üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi amacıyla daha önce Rees ve ark. tariflediği ``rat bipediküllü dorsal flebi'' ile kronik bir yara ortamına benzer bir model hazırlanarak makroskopik, histopatolojik, biyomekanik ve biyokimyasal incelemeler yapılmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmada, deney hayvanı olarak toplam 20 adet (186-213) gram agırlığında dişi Sprague-Dawley cinsi rat kullanıldı. Sağlıklı grupta 4, kontrol ve deney grubunda 8'er adet olacak şekilde rastgele seçilen hayvanlardan 3 adet grup oluşturuldu. Kontrol ve deney grubunda rat dorsumunda 10x4 cm'lik bipediküllü flepler iskemik yara oluşturmak üzere, pannikulus karnosusu da içerecek şekilde eleve edildi. 4 gün sonra hazırlanmış flep üzerine 6 adet 6 mm'lik punchlarla tam katyaralar oluşturuldu. Sağlıklı gruptaki ratların dorsalinde bipediküllü flep hazırlanmadan 4.günde diğer guplarla beraber punchlarla yaralar oluşturuldu ve herhangi bir tedavi verilmedi. Kontrol grubunda bipediküllü flep oluşturulup, yaralar oluşturuldu ve herhangi bir tedavi verilmedi. Deney grubu bipediküllü flep oluşturulduktan sonra ve deney süresince %2'lik L-Argjinin içme suyuna karıştırılarak oral yoldan verildi. Yara yüzey alanını değerlendirmek için 1,3,5,8,10 ve 12. günlerde flep alanlarının görüntüleri alındı. 16. gün insizyon hattından alınan örneklerin biyomekanik ölçümleri tensiometri cihazı ile yapıldı. Her üç gruptan da 12. gün sonunda santral yaralarından alınan dokuda hidroksiprolin ölçümü yapıldı. Oluşturulan yaraların, yara kenarını ve yara zeminini içeren her gruba ait 3, 5, 8. ve 12. günlerdeki doku örnekleri histopatolojik olarak incelendi.Bulgular: 1.günde kontrol ve deney grubunun yara alanları arasında fark yoktu (p=0.356). 3-5-8-10 ve 12.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIntroduction: Under normal conditions arginine is a non-essential amino acid for adults, that is essential for children and adolescents. L-Arginine requirement increases, in case of trauma, infection or in growth. In this context, arginine is an“essential amino acid depending on the conditions ”to be considered natural. Oral administration of L-Arginine in order to evaluate the effects on wound healing was studied in Rees et al. bipedicle rat dorsal flap definition, a similar model to the chronic wound environment, macroscopic, histological, biomechanical and biochemical investigations were carried out.Materials and Methods: In this study, a total number of 20 test animals (186-213) grams female Sprague-Dawley rats were used. From the healthy group 4, from the control and the experimental group 8 rats were randomly selected to make 3 groups. In the control and the experimental groups 10x4 cm bipedicle flaps which includes panniculus carnosus were elevated on the dorsum of the rats to make ischemic wound model and four days after the flaps were designed 6 full-thickness 6 x 6 mm wounds were created with punchs and no remedy was given. In healty group without harvesting bipedicle flaps on the same fourth day similiar wounds were created on the dorsum without giving treatment. L-Argjinin 2% mixed with drinking water was given to the experimental group by oral during the whole experiment. To evaluate the wound surface area in the 1,3,5,8,10 and 12th days the flaps photos were taken. In the 16th day, samples taken from the incision lines were evaluated by tensiometry to determine the biomechanical measurements. In each of the three group wounds tissuehydroxyproline content was measured at the end of the 12th day. Tissue samples which includes wound edges and grounds from each group were examined histopathologically in the 3, 5, 8 and 12th days.Findings: There was no difference in scar areas between control and experimental group initially 1st day (p = 0356).