Koroner arter hastalığının yaygınlığı ve ciddiyeti ile serum leptin düzeyi ve leptin rs 7799039 (2548 G/A) gen polimorfizmi arasındaki ilişki
Association of serum leptin levels and leptin rs 7799039 (2548 G/A) gene polymorphism with the extent and severity of coronary artery disease
- Tez No: 316741
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAVLAN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Kardiyoloji, Genetics, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Koroner olayların tümü geleneksel risk faktörleri olan kişilerde ortaya çıkmamaktadır. Yakın zamanda yapılan çok sayıda çalışmada, yağ dokudan salınan iki adipokinden biri olan adiponektin ve diğeri leptin ile KVH riski arasındaki ilişki araştırılmıştır.Bu ilişkiyi incelemek amaçlı çalışmamıza acil servis veya kardiyoloji polikliniğine başvurup koroner anjiografisi yapılmış olan 51 adet akut koroner sendrom, 51 adet kararlı koroner arter hastalığı ve 50 adet anjiografik olarak normal koroner arter tespit edilen hasta dahil edilmiştir. Serum adiponektin ve leptin düzeyleri akut koroner sendrom, stabil koroner arter hastalığı ve normal koroner arter gruplarında benzer bulunmuştur. Çalışmamız sonucuna göre serum total adiponektin ve leptin seviyeleri KAH ciddiyeti ve yaygınlığı hakkında bilgi vermemektedir. Çalışmamızda araştırdığımız LEP rs 7799039 gen varyantlarından AA genotipi hiperlipidemi ile ilişkili saptanmıştır. Koroner arter hastalığı yaygınlık skorlama sistemlerinden damar skorlaması ve gensini skoru ile GA genotipi ilişkili olup, yüksek gensini skoru olan hasta grubu ve 2 damar hastalığı ve 3 ve üstü damar hastalığı gruplarında anlamlı olarak daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
Not all of the coronary events occur in (persons/individuals) who have traditional risk factors. In a large number of recent studies, the relation between two adipokines which are adiponektin and leptin that are released from the adipose tissue and CVD risk is examined. In order to examine this relation , 51 acute coronary syndrome patients who applied to emergency service or cardiology policlinics and who are performed coronary angiography, 51 patients who have stabil coronary artery disease, 50 patients who have normal coronary arteries are added to our study. Serum adiponectin and leptin levels are found to be similar in acute coronary syndrome, stabil coronary artery disease and normal coronary artery groups. According to our thesis serum total adiponectin and leptin levels do not give any information about the severity and extent of CAD. Also we studied on the LEP rs 7799039 gene polymorphisms. We found a relation between AA genotype and hyperlipidemia.Also we found a relation between GA genotype and vessel scoring system and gensini score which tell us the severity and extent of CAD. Individuals who have GA genotype had significantly higher gensini score and had two or three and more vessel disease than the individuals who have other genotypes (AA, GG).