İskemik kolon anastomozlarında kaçak önlenebilir mi? dermalix ile sıçan modelleri
Can leakage be prevented in ischemic colon anastomosis? rat models with dermalix
- Tez No: 818037
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR KEPENEKCİ BAYRAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Dermalix®(Dx)'in yara iyileşmesi ve anastomoz kaçağı üzerindeki etkisini rat iskemik kolon anastomozu modelinde değerlendirmek Gereç ve Yöntem: Çalışmanın dizaynında 40 adet rat 3 gruba ayrılmıştır; negatif kontrol grubu (10 rat), kontrol grubu (15 rat) ve deney grubu (15 rat). Negatif kontrol grubuna sadece laparotomi yapılmış olup kontrol grubunda iskemi oluşturulup uçuca kolon anastomozu, deney grubuna ise iskemi oluşturulup uçuca kolon anastomozu ile Dx uygulaması yapılmıştır. Ratlar postoperatif 7.günde sakrifiye edilmiş, rezeke edilen kolon anastomozlarında ise patlama basıncı ölçümü yapılıp adezyon varlığı, nötrofil infiltrasyonu, lokal inflamasyon, epitel rejenerasyonu, granülasyon dokusu oluşumu, neovaskülarizasyon, kollejenizasyon ve yabancı cisim reaksiyonu oluşumu değerlendirilmiştir. Bulgular: Kontrol grubunda 2, deney grubunda ise 1 ratta anastomoz kaçağına bağlı sınırlı abse oluşumu gözlenmiştir. Patlama basınçları; kontrol grubunda ortalama 134,7 mmHg, deney grubunda ise 194,7 mmHg olarak hesaplanmıştır. Deney grubunda patlama basıncı istatistiksel olarak anlamlı oranda yüksektir (p=0,005). Yara iyileşmesinin ilk aşamalarından olan nötrofil infiltrasyonu, lokal inflamasyon, epitel rejenerasyonu ve granülasyon dokusu oluşumunda istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Neovaskülarizasyon ve kollejenizasyon, deney grubunda daha fazla (p=,00, p=0.032) saptanmış olup Dx'in neovaskülarizasyonu artırdığı izlenmiştir. Yabancı cisim reaksiyonu ve adezyon oluşum arasında ise anlamlı bir fark saptanmamıştır. Sonuç: Özellikle patlama basıncı, neovaskülarizasyon ve kollejenizasyon üzerindeki olumlu etkileri göz önüne alındığında, Dx anastomoz kaçağını önlemede umut verici bir teknoloji olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the effect of Dermalix®(Dx) on wound healing and anastomotic leakage in a rat ischemic colon anastomosis model. Materials and Methods: In the design of the study, 40 rats were divided into 3 groups; negative control group (10 rats), control group (15 rats) and experimental group (15 rats). Only laparotomy was performed in the negative control group, ischemia and end-to-end colon anastomosis was created in the control group and in the experimental group, ischemia was created and Dx application was performed with end-to-end colon anastomosis. The rats were sacrificed on the 7th postoperative day, and burst pressure was measured in the resected colon anastomoses, and the presence of adhesion, neutrophil infiltration, local inflammation, epithelial regeneration, granulation tissue formation, neovascularization, collagenization, and foreign body reaction were evaluated. Results: Limited abscess formation due to anastomotic leakage was observed in 2 rats in the control group and in 1 rat in the experimental group. Burst pressures was calculated as 134.7 mmHg in the control group and 194.7 mmHg in the experimental group. There was a statistically significant increase in burst pressure in the experimental group (p=0.005). No statistically significant difference was found in neutrophil infiltration, local inflammation, epithelial regeneration and granulation tissue formation, which are the first stages of wound healing. Neovascularization and collagenization were more prominent in the experimental group (p=.00, p=0.032), and it was observed that Dx contributed to wound healing by increasing neovascularization. There was no significant difference between foreign body reaction and adhesion formation. Conclusion: Dx is seen as a promising technology in preventing anastomotic leakage, especially considering its positive effects on burst pressure, neovascularization and collagenization.