Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Yoğun Bakım Ünitelerinde üriner kateter ilişkili enfeksiyon sıklığı, etkenleri ve antimikrobiyal duyarlılıkları
Catheter-associated urinary tract infections rates, causative pathogens and their antimicrobial susceptibilities in Intensive Care Units of Gazi University Faculty of Medicine Hospital
  1. Tez No: 316771
  2. Yazar: DERYA TOZLU KETEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİRDEVS AKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi yoğun bakım ünitelerinde 2009 yılında üriner kateter kullanım oranları, üriner kateter ilişkili üriner sistem enfeksiyon (KİÜSE) oranları ve elde edilen mikroorganizmaların antimikrobiyal duyarlılıkları araştırılmıştır. İzlenen tüm yoğun bakım ünitelerinde 1000 hasta gününde kateter kullanımı ve 1000 üriner kateter gününde gerçekleşen KİÜSE oranı sırasıyla 0.91 ve 10.87 olarak bulunmuştur. Üriner kateter kullanımı ve KİÜSE oranı sırasıyla Anestezi ve Reanimasyon YBÜ'de 0.94 ve 10.04, Beyin Cerrahisi YBÜ'de 0.88 ve 16.38, Dahiliye YBÜ'de 0.90 ve 11.02, Genel Cerrahi YBÜ'de 0.85 ve 4.32 ve Nöroloji YBÜ'de 0.99 ve 13.26 olarak saptanmıştır. YBÜ' lerde yüksek olarak saptanan KİÜSE oranını azaltmak için hedefe yönelik sürveyansın devamı, gereksiz üriner kateter kullanımının azaltılması ve enfeksiyon kontrol önlemlerinin arttırılması gerekmektedir.KİÜSE lerde en sık elde edilen mikroorganizma Candida spp.'(%34.7) dir. Candida türleri arasında Candida albicans ( %52.4) ilk sırada olup , tamamı flukonazole duyarlı bulunmuştur.Antifungal duyarlılık saptanması amacıyla daha pratik bir test olan E test yönteminin referans test olarak kullanılan mikrodilüsyon yöntemi ile karşılaştırması yapılmıştır. E test yöntemi ile amfoterisin B, kaspofungin, flukonazol ve vorikonazol duyarlılığının bakılabileceği, itrakonazol duyarlılığını araştırmak için uygun olmadığı sonucuna varılmıştır.Sağ kalım ve ölüm oranları kıyaslandığında Candida tanımlanan hastalarda ölüm oranının istatistiksel olarak anlamlı yüksek olduğu saptanmıştır. Bu sonuç direkt Candida enfeksiyonu ile ilişkili olabileceği gibi, ciddi hastalarda Candida enfeksiyonlarının daha fazla görülmesi ile de açıklanabileceği sonucuna varılmıştır.KİÜSE lerde E.coli %20.6 ve Klebsiella spp. % 9.9 oranında elde edilmiştir. İzole edilen mikroorganizmaların % 14 ü Pseudomonas spp., % 8.2 si Acinetobacter spp. olarak tanımlanmıştır. E.coli ve Klebsiella türleri karabapenemlere duyarlı bulunmuştur. Pseudomonas ve Acinetobacter türlerinde karbapenem duyarlılığı sırasıyla % 47.1 ve %30 bulunmuştur. Pseudomonas ve Acinetobacter türlerinde kolistin direnci saptanmamıştır.Sonuçlarımıza göre C.albicans' a bağlı KİÜSE enfeksiyonlarında flukonazol seçiminin uygun olduğu; GSBL oranının yüksek olması nedeniyle 3. ve 4. kuşak sefalosporinlerin ampirik tedavide kullanılmaması gerektiği, Pseudomonas ve Acinetobacter için en uygun tedavi seçeneğinin kolistin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; urinary catheter utilization rates, catheter-associated urinary tract infections (CAUTI) rates, and causative agents and their antimicrobial susceptibilities were investigated in the intensive care units (ICU) of Gazi University Faculty of Medicine, in 2009. Overall, urinary catheter utilization rate and CAUTI incidence per 1000 urinary catheter days were found as 0.91 and 10.87. Urinary catheter utilization rate and CAUTI incidence per 1000 urinary catheter days were found as 0.94 and 10.04 in the Anesthesiology and Reanimation ICU, 0.88 and 16.38 in the Neurosurgery ICU, 0.90 and 11.02 in Internal Medicine ICU, 0.85 and 4.32 in General Surgery ICU, 0.99 and 13.26 in Neurology ICU, respectively. In order to reduce the CAUTI rate, which is found to be high in our intensive care units, targeted surveillance should be continued, unnecessary catheter use should be reduced, closed drainage system should be provided during catheterization and the strict compliance with the infections control measures should be forced.The most common etiological agents of CAUTI were Candida species (34.7%) in our study. The most frequent isolated pathogen was C.albicans among Candida species (52.4%). All of C. albicans were susceptible to fluconazole.Microdilution method, used as a reference method to determine the antifungal susceptibility, was compared with E test. E test method was found to be sufficient to analyze the susceptibility for amphotericin B, caspofungin, fluconazole and voriconazol, but inappropriate for itraconazole.When survival and mortality rates were compared, mortality rates were found higher in the patients with Candida. This result may be associated with Candida infections are seen more frequently in severe patients.E.coli and Klebsiella spp. were found 20.6% and 9.9% as causative agents of CAUTI. Pseudomonas spp. and Acinetobacter spp. were isolated 14% and 8.2%, respectively. All E.coli and Klebsiella strains were found susceptible to carbapenems. Carbapenem susceptibility was found as 47.1% and 30% among Pseudomonas and Acinetobacter strains, respectively. Resistance to colistin was not detected among Pseudomonas and Acinetobacter strains in our study.According to our results, fluconazole therapy seems an appropriate choice for the treatment of CAUTI due to C.albicans. 3. and 4. generation cephalosporins should not be used for empirical treatment because of high prevalence of extended spectrum beta-lactamase production among E.coli and Klebsiella isolates. Colistin is the most appropriate choise for the treatment of CAUTI due to Pseudomonas and Acinetobacter.