Diyet tatlandırıcıların tip 2 diyabet hastalarında GLP-1, PYY, insülin, C peptid ve kan glukozu üzerine etkileri
The effect of diet sweeteners on GLP1, PYY, insulin,C peptide and blood glucose levels in type 2 diabetic patients
- Tez No: 316794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN DEYNELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZETAmaç: Bu çalışmada, diyabetik hastalarda yapay tatlandırıcıların (aspartam veya sukraloz) 75 gram oral glukoz yüklemesi (OGTT) öncesinde verildiğinde kan glukoz, insülin, c-peptid, GLP-1 ve PYY gibi hormonların üzerine etkilerini göstermeyi amaçladık.Materyal ve Metod: Bu çalışmaya, 8 yeni tanı konmuş tip 2 diyabet hastası (ortalama yaş 51,5 ± 9,2 yıl) alındı. Bu hastalara farklı günlerde yapılan 3 oturumda OGTT yapıldı ve 120 dakika süresince 15 dakika arayla glukoz, insülin, c-peptid, GLP-1 ve PYY için kan örnekleri alındı. Hastalara 75 gram OGTT?den 15 dakika öncesinde aspartam (72 mg 200 cc suda), sukraloz (24 mg 200 cc suda) veya sadece su (200 cc) verildi.Sonuçlar: Glukoz eğrisi her 3 oturumda da neredeyse çakışsa da 60. Dakika pik glukoz düzeyi istatiksel olarak anlamlı sukaloz oturumunda sadece su oturumuna göre düşük saptandı (p=0,01). GLP-1'in eğri altındaki alanı (EAA) hem aspartam (EAA 11153±5760 pmol/L 120 dk) hem de sukraloz (EAA 12740±4315 pmol/L 120 dk) oturumunda, placebo oturumuna (EAA 6090±3846 pmol/L 120 dk) göre istatiksel olarak anlamlı daha yüksek tespit edilmiştir (p =0,02; p=0,02). Ancak her iki tatlandırıcı arasında istatiksel anlamlı fark tespit edilmemiştir (p değeri 0,21). PYY'nin EAA'ı sukraloz oturumunda (EAA 117±93 pg/ml 120 dk) sadece su oturumuna (EAA 72±51 pg/ml 120 dk) göre istatiksel olarak anlamlı yüksek tespit edilmiştir (p = 0,02).Yorum: Yapay tatlandırıcılar glukoz ile sinerjistik etki gösterek GLP-1 salınımını arttırmaktadır. Ancak sadece sukraloz 60. dk pik kan glukozunu düşürmektedir. Bu etkinin bağırsaklardaki tat reseptörlerinin uyarılmasıyla ortaya çıktığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
7. ABSTRACTOBJECTIVE: The goal of this study was to determine the effect of artificial sweeteners (aspartame or sucralose), when they were given before a 75 g oral glucose tolerance test (OGTT), on blood glucose, insulin and c-peptid, glucagon like peptid-1 (GLP-1) and peptid YY (PYY) in type 2 diabetic patients.RESEARCH DESIGN AND METHODS: For this study, 8 new diagnosed type 2 diabetic (mean age 51,5 ± 9,2) patients underwent three 75 g oral glucose tolerance tests with measurement of glucose, insülin, c-peptid, GLP-1 and PYY by fifteen minutes intervals for 120 minutes. Subjects drank 200 cc water with 74 mg aspartame or 200 cc water with 24 mg aspartame or only 200 cc water in randomized order on different days, 15 minutes before OGTT.RESULTS: Glucose excursions were nearly superimposable in three settings but 60 minutes after glucose ingestion in the sucralose condition the peak glucose was statiscally lower than only water condition (p=0,01). GLP-1 peak and area under the curve (AUC) were significantly higher in sucralose (AUC 12740±4315 pmol/L 120 min) and aspartame (AUC 11153±5760 pmol/L per 120 min) settings than only water setting (AUC 6090±3846 pmol/L 120 min) (p=0,02; p=0,02). PYY AUC was only higher in sucralose condition (AUC 117±93 pg/ml per 120 min) than only water condition (p=0,02).CONCLUSIONS: Artificial sweeteners synergize with glucose to enhance GLP-1 release newly diagnosed type 2 diabetics. But only sucralose decreases the peak 60 th minute blood glucose level. The increase in GLP-1 secretion may be mediated via stimulation of sweet taste receptors on L cells by artificial sweetener.