Mide kanseri tanısıyla postoperatif kemoradyoterapi gören hastalarda böbrek fonksiyonlarının dozimetrik analizi
The dosimetric analysis of renal function in patients with diagnosis of gastric cancer who receiving postoperative chemoradiotherapy
- Tez No: 316793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BESTE MELEK ATASOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, mide kanseri tanısı ile postoperatif kemoradyoterapi uygulanan hastaların tedavi sonrası uzun dönem takibinde böbrek fonksiyonlarının dozimetrik analizi amaçlanmıştır. Ocak 2005-Haziran 2010 tarihleri arasında kliniğimizde üç boyutlu konformal radyoterapi uygulanmış toplam 13 hastanın dosyası geriye dönük olarak tarandı. Hastalar tüm grup (n=13) ve baştan glomerüler filtrasyon hızı (GFR) azalmış grup (n=9) olmak üzere iki grupta incelendi. Hastaların kemoradyoterapi öncesi ve sonrası kreatinin, kreatinin klirensi, bilateral ve sol böbrek hacimleri, ile kemoradyoterapi sonrası merkaptoasetiltriglisin (MAG3) sintigrafisi değerleri analiz edildi. Bu sonuçların doz hacim yüzdeleri ile karşılaştırılması yapıldı. Buna göre sol böbreğin hacmindeki yüzde kayıp ve sol böbreğin fonkisyona yaptığı rölatif katkı kaybı ile V35 Gy (p=0.035 ve p=0.027) ve V40 Gy (p=0.031 ve p=0.019) arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu. Hem sol böbrek hem de bilateral böbrekler için GFR'si baştan azalmış olan hastalarda (n=9) ise düşük dozlar da dahil fonksiyonel katkıdaki kayıp anlamlıydı. Sonuç olarak, çalışmamıza göre konformal tedavi planlamasında, böbrekteki anatomik ve fonksiyonel hasarın azaltılmasında sol böbrek için V35 Gy`in ?%20.5 ve V40 Gy`in ?%15.7 önerilebilir dozlardır. Bununla birlikte baştan GFR'si azalmış/düşük olan hastalarda, düşük dozlarda dahi fonksiyonel hasar olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu hastalarda planlama öncesi böbrek fonksiyonlarına bakılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the dosimetric analysis of late renal functions in patients with gastric cancer treated with postoperative chemoradiotherapy (CRT). Between January 2005 and July 2010, 13 patients treated with three-dimensional conformal radiotherapy (RT) were analyzed, retrospectively. Patients were examined in two groups as whole group (n=13) and previously decreased glomerular filtration rate (GFR) (n=9). Creatinine, creatinine clearance (CrCl), total and left kidney volumes before and after treatment and (mercaptoacetyltriglycine) MAG3 scintigraphy results were used for the analyses. These parameteres were used to correlate with dose-volume results. There was a corelation with left kidney volume decrement and V35 Gy (p=0.035) and V40 Gy (p=0.031). There was also a correlation between the relative functional contribution loss of left kidney and V35 Gy (p=0.027) and V40 Gy (p=0.019). In GFR decreased group the correlation between relative functional contribution loss for left kidney with all doses were detected for both left and bilateral kidney. In conclusion, according to our results V35 Gy ? 20.5% ve V40 Gy ?15.7% can be suggested doses to obtain less functional and anatomical kidney damage in conformal treatments. In order to reduce the toxicity we recommend toconsider to evaluate the functional renal capacity before treatment planning.