Botulinum toksin a enjeksiyonunun periferik sinir rejenerasyonuna etkisi
The effect of botulinum toxin a injection on peripheral nerve regeneration
- Tez No: 316802
- Danışmanlar: PROF. MEHMET BAYRAMİÇLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Botulinum nörotoksini, kas-sinir bileşkesinde geri dönüşümlü denervasyon atrofisi yaratır. Bu dönemde sinir sonlanmalarında kollateral tomurcuklar oluşur. Toksinin etkisi geriledikten sonra bu tomurcukların uzun vadede kalıcı olup olmadığı ile ilgili literatürde çelişkili veriler bulunmaktadır. Bu çalışmada amaç, aktif çalışan kasta botulinum toksin A enjeksiyonu sonrası oluşan kollateral tomurcuklanmaların sinir rejenerasyonunda aktif rol alıp almayacağının gösterilmesidir.Bu amaçla planlanan çalışmada sıçanlar 3 gruba ayrılmıştır: 1. Grupta deneklerin sol siyatik siniri kesilip tekrar onarılmış (kontrol), 2. Grupta gastroknemius kasına serum fizyolojik enjeksiyonu yapıldıktan 36 gün sonra sol siyatik siniri kesilip tekrar onarılmış (SF), 3. Grupta gastroknemius kasına botulinum toksin A enjeksiyonu yapıldıktan 36 gün sonra sol siyatik siniri kesilip tekrar onarılmıştır (BTX). Sinir kesisinde 8 hafta sonra iyileşmenin değerlendirilmesi için kas kuvvetlerine bakılmış ve histolojik değerlendirme ile motor son plak sayıları incelenmiştir.Sonuç olarak grupların ürettiği optimum kuvvetler arasında fark olmadığı ancak botulinum toksin A enjeksiyonu yapılan grupta kas kuvvetinin distalde, uzayan boylarda kontrol grubuna göre düştüğü, SF grubuyla ise arasında istatiksel olarak anlamlı fark olmadığı görülmüştür. Yapılan motor son plak sayımına göre serbest plak sayısının BTX grubunda anlamlı derecede arttığı ancak sinirle bağlantılı aktif plak sayıları açısından gruplar arasında fark olmadığı görülmüştür.Ayrıca BTX grubunda gözlenen atrofi ve enflamasyon bulguları da kasın uzayan boylarda aktif kuvvetini düşürmektedir. Bu nedenle, son plak sayısı artmış olmasına rağmen aktif plak sayısında fark olmaması kasın işlevine bir katkı getirmemekte ve rejenerasyon sırasında bir avantaj sağlamamaktadır.
Özet (Çeviri)
Botulinum neurotoxin induces reversible denervation atrophy at the neuromuscular junction. During this period collateral sprouts start to form at the nerve terminals. There are conflicting data in the literature on whether or not these sprouts regress after recovery from botulinum toxin induced paralysis. The aim of this study is to induce collateral sprouting in an actively working muscle by botulinum toxin injection and to assess whether these sprouts play an active role in nerve regeneration.The animals used in this study were divided into three groups: 1. Left sciatic nerve of the rats were transected and repaired (Control), 2. 36 days after saline injection into the gastrocnemius muscle, left sciatic nerve of the rats were transected and repaired (SF), 3. 36 days after botulinum toxin A injection into the gastrocnemius muscle, left sciatic nerve of the rats were transected and repaired (BTX). 8 weeks after nerve repair, muscle force readings were evaluated and motor end plates were counted by histologic examination.As a result there was no significant difference regarding the optimum forces the groups produced. But distal motor force readings in the BTX group were found to be lower than control group in longer muscle lengths. There was no statistically significant difference in distal motor force readings between SF and BTX groups. The number of free motor endplates were significantly higher in the BTX group compared to the other groups whereas there was no significant difference regarding the innervated motor end plates. Significant atrophy and inflammation in the BTX group seem to contribute to the lower active muscle force readings.